gfxgfx* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή   gfxgfx
gfx gfx
gfx
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα 28 Ιούλ 2014, 11:15:42

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Πρόσφατα Θέματα
από DarksonDAP
[Σήμερα στις 03:53:22]

[Χθες στις 22:17:43]

από bakman
[Χθες στις 18:36:17]

[Χθες στις 17:01:31]

[Σάββατο 26 Ιούλ 2014, 09:41:07]

από Nisko
[Παρασκευή 25 Ιούλ 2014, 14:13:06]

από stathis r1
[Πέμπτη 24 Ιούλ 2014, 15:15:24]

από jfk60
[Πέμπτη 24 Ιούλ 2014, 14:19:34]

από nghgeo
[Πέμπτη 24 Ιούλ 2014, 00:54:26]

[Τρίτη 22 Ιούλ 2014, 16:34:28]

[Δευτέρα 21 Ιούλ 2014, 16:57:49]

[Κυριακή 20 Ιούλ 2014, 20:20:48]

[Σάββατο 19 Ιούλ 2014, 01:16:53]

από CASPER
[Πέμπτη 17 Ιούλ 2014, 17:50:39]

από amerikanos
[Πέμπτη 17 Ιούλ 2014, 16:53:22]
LIVE Streeming
<a href="http://www.zougla.gr/AkamaiFlashPlayer.swf?src=rtmp://cp67108.live.edgefcs.net/live/zouglaradio@15863&amp;mode=sidebyside&amp;scaleMode=fit&amp;themeColor=003300&amp;frameColor=000000&amp;fontColor=66ff00&amp;autostart=false" target="_blank" class="new_win">http://www.zougla.gr/AkamaiFlashPlayer.swf?src=rtmp://cp67108.live.edgefcs.net/live/zouglaradio@15863&amp;mode=sidebyside&amp;scaleMode=fit&amp;themeColor=003300&amp;frameColor=000000&amp;fontColor=66ff00&amp;autostart=false</a>
μέλη
Σύνολο μελών: 6391
Τελευταίο: Νίκος Σερεφογλου
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 199212
Σύνολο θεμάτων: 14919
Σε σύνδεση σήμερα: 34
Σε σύνδεση έως τώρα: 228
(Σάββατο 28 Μάι 2011, 04:59:19)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 21
Συνολικά: 25
Επιλογή εμφάνισης

Τα Νέα Σήμερα

Απαγορεύονται τα Greeklish στις συζητήσεις, και οι σύνδεσμοι (links) προς ebay και eshops εκτός Ε.Ε.  •  Διαβάστε ΕΔΩ
Σας ανακοινώνουμε με μεγάλη χαρά ότι πλέον μπορείτε να μας επισκεφτείτε και στον ΝΕΟ μας κατάστημα στον Άλιμο !!! - Συνδεθείτε μαζί μας μέσω Facebook, YouTube....

Συνδεθείτε ή εγγραφείτε στο Modelteam για να μπείτε στην παρέα μας, να δημοσιεύετε μηνύματα, να βλέπετε φωτογραφίες και να συμμετέχετε στο chat!!!
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: HOBAO Hyper 8 και 8.5 buggy - Γενικά  (Αναγνώστηκε 4214 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Aiwa
Αξιολόγηση αγοράς: (0)
Μέλος με ανησυχίες
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Τρίτη 13 Οκτ 2009, 14:40:53 »

Εδω θα μπορουμε να γραφουμε σχετικα με το πολυ καλο αυτοκινητο της Hobao. Setup,ανταλλακτικα,βελτιωσεις,αναβαθμισεις.
Εγω εχω ενα Hyper 8 που εχει γινει 8.5pro και εχει πολλες αναβαθμισεις σε πυργους jq,carbon tray και πολλα αλλα.Σε γενικες εντυπωσεις το αμαξι ειναι τανκς δεν  σπαει δεν χαλαει,για setup εχω 7-5-3 στα διαφορικα,και 350 και 300 στις εμπρος και πισω αναρτησεις σε καμπερ ειναι μαμα,το αμαξι δειχνει να παταει πολυ καλα στο χωμα ,αν και εχει ακομα περιθωρια για πειραματισμους
Καταγράφηκε

TLR 8ight 2.0 EU
VZB-V spec tuned+RB S7+SH PT2009XB
Sanwa M11x
Vortex+Savox  servo
Proline tyres
Byron 25%
dimitris rc
Μέλος με ανησυχίες

« Απάντηση #1 στις: Τρίτη 13 Οκτ 2009, 15:34:01 »

γενικοσ νομιζω πως τα hobao κ σρηβουν καλα κ επυταχυνουν καλα κ φενοντε κ γερα σκαρια  Smiley εγω εχω ενα mini truggy hyper st πολυ καλεσ εντυποσεις, σκεφτηκα να το αλαξω κ να παω σε μια πιο μαχημη κατηγωρια πχ ελεγα να παω να παρω σασι απο hyper 7 k  σιγα σιγα να το φτιαξω απο την αλλη μου φενετε πολυεξοδο κ σκεφτομαι το hyper 9 να το παρω rtr  εχει διαγωνια τον κινιτιρα οπως το μινι κ εχει πολυ καλο κεντρο βαρους.... τωρα δεν ξερω μαλω στο 9 θα καταλυξω κ αργωτερα θα αλλαξω μονο ενα κινιτιρα
Καταγράφηκε
Aiwa
Μέλος με ανησυχίες

« Απάντηση #2 στις: Τρίτη 13 Οκτ 2009, 17:46:39 »

Προς το παρων το hyper 9 δεν βγαινει σε RTR
Καταγράφηκε

TLR 8ight 2.0 EU
Sanwa M11x
Vortex+Savox  servo
Proline tyres
Byron 25%
gika
Αξιολόγηση αγοράς: (+1)
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #3 στις: Τρίτη 13 Οκτ 2009, 18:09:30 »

Γεια σας και απο εμενα
Το hobao 8  8.5  κατα την δικκη μου αποψη  ειναι οπως το ειπε ο φιλος  τανκ  αλλα το πληρωνεις σε βαρος .
Επειδη ειναι βαρυ θελει και καλο μοτερ δυνατο    για αγωνιστικα μιλαω παντα
Σε κοντες πιστες  η ακομα και μετριες  (δεν υπαρχουν και αλλες ) θελει πισω ζαμφορ (αντιιστρεπτικη )
2.8 και   την σφιγγεις κατα προτιμηση.
φυγοκεντρικο παντα  hight grip  λογω βαρους .
Τα λαστιχα κατα προτιμηση στενο τυπου  και για σκληρο τερεν και μαλακο  τα ποιο φαρδια το γραπωνουν παραπανω απο οτι χρειαζεται ειδικα σε παρατεταμενες στροφες  και ντουμπαρει αδικα

προτιμαω το κοντο σασι του 8  ειναι ποιο ευκινητο      ετσι μου μοιαζει  οχι με μεγαλη διαφορα ομως

αμορτισερ (λαδι )  απο οτι εχω δει  μαλακο εως μετριο  αυτο ειναι και υποκειμενικο ομως

και τελος  setup  stock  παιζει παντα  με την διαφοροποιηση του καθενος        εγω ασ πουμε παιζω πισω 900

αυτα για το μοντελο  που κατα τα αλλα  καλο  γερο  αλλα η γνωμη μου ειναι πως ξεπερεστηκε 

υποκειμενικη αποψη  παντα       θα χαρω να ακουσω και αλλες παρατηρησεις
Καταγράφηκε
Aiwa
Μέλος με ανησυχίες

« Απάντηση #4 στις: Τρίτη 13 Οκτ 2009, 21:36:05 »

Φιλε gika σιγουρα δεν ειναι και απο τα πιο ελαφρια μοντελα ,το βαρος του ειναι ενα μειονεκτημα του .Οσο αφορα ομως το οτι ξεπεραστικε αυτο δεν το νομιζω και να πω το γιατι.Βλεπω οτι τουλαχιστων στην Ελληνικη αγορα αλλα και διεθνος το 9αρι δεν παει και πολυ καλα στις πωλησεις και ακουγοντε αρκετα προβληματακια που με καποιες ver2 διορθωνοντε.Για το 8.5 παντως και το βαρος του με καποια upgrade σιγουρα καταφερνεις να το μειωσης αρκετα (δεν το εχω ζυγηση βεβαια)
Καταγράφηκε

TLR 8ight 2.0 EU
Sanwa M11x
Vortex+Savox  servo
Proline tyres
Byron 25%
TAKHS .?
Αξιολόγηση αγοράς: (-1)
Ενεργό μέλος
**

Φύλο: Άντρας

Hobao Hyper 7.5 1/8th Scale 4WD RTR Nitro RC Racin

« Απάντηση #5 στις: Πέμπτη 22 Οκτ 2009, 02:16:33 »

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ HOBAO  HYPER 7.5 RTR TQ21 FULL OPTION KAI ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΠΕΤΑΕΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΑΛΑΞΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΑΡΤΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΕΣ.
Καταγράφηκε

ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙΣ.
gika
Αξιολόγηση αγοράς: (+1)
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #6 στις: Πέμπτη 22 Οκτ 2009, 13:17:23 »

Φιλε gika σιγουρα δεν ειναι και απο τα πιο ελαφρια μοντελα ,το βαρος του ειναι ενα μειονεκτημα του .Οσο αφορα ομως το οτι ξεπεραστικε αυτο δεν το νομιζω και να πω το γιατι.Βλεπω οτι τουλαχιστων στην Ελληνικη αγορα αλλα και διεθνος το 9αρι δεν παει και πολυ καλα στις πωλησεις και ακουγοντε αρκετα προβληματακια που με καποιες ver2 διορθωνοντε.Για το 8.5 παντως και το βαρος του με καποια upgrade σιγουρα καταφερνεις να το μειωσης αρκετα (δεν το εχω ζυγηση βεβαια)

Απο οτι καταλαβα εισαι κατοχος 8.5 το ιδιο και εγω
ypgrades για το βαρος  ?  ποιο οι δυο πυργοι του  j concepts πολυ λιγα γραμαρια 15  20  και οι δυο μαζι
βιδες τιτανιου ?  τις εβαλα  τις κοβει σαν αγγουρι απο το βαρος και αντε βγαλτες .
αλλλο δεν εχει     μονο  lipo   που βαζουν ολοι.
Ειναι κα αζυγιστο  στα αλματα  για  αυτο και στο 9  γυραν το μοτερ
οσο για το ζυγισμα  του βαζω πακακι ΑΑ για παιζει ισια στα αλματα    αμα αδειαζει και το ραζερβουαρ 
αστο   καλυτερα  πεταει μονοπαντα.
οσο για το 9  δεν το ξερω αλλα απο οτι βλεπω στα ιδια χναρια ειναι  με μικροτερο βαρος
Καταγράφηκε
Atmovat
Αξιολόγηση αγοράς: (+3)
RC Master

Φύλο: Άντρας

Όλα στο όριο...

« Απάντηση #7 στις: Τετάρτη 03 Φεβ 2010, 15:16:20 »

Καλησπερα,ρε παιδια το 8.5 pro δεν υπαρχει στο site της Hobao...
Ενω ο επισημος αντιπροσωπος το εχει...

Τι γινετε?
Καταγράφηκε

Κάθε στροφή και γιορτή...
bf109e
Αριστούχος

« Απάντηση #8 στις: Σάββατο 27 Φεβ 2010, 16:52:27 »

Γεια σας.Εχω ενα hyper 8 αυτο που ηταν βιδες και το εφτιαξα.Αλλα σκεφτομαι να το ηλεκτρισω καλυτερα απο το να του βαλω μηχανη.Θα παιζει κανονικα στο χωμα.Που μπορω να βρω καποιο κιτ μετατροπης  Ελλαδα η Ευρωπη? Ξερει κανεις τα υπερ και τα κατα απο το ηλεκτρικο μοτερ στο χωμα σε σχεση με το νιτρο?
Καταγράφηκε
Aiwa
Μέλος με ανησυχίες

« Απάντηση #9 στις: Σάββατο 27 Φεβ 2010, 18:35:28 »

Γεια σας.Εχω ενα hyper 8 αυτο που ηταν βιδες και το εφτιαξα.Αλλα σκεφτομαι να το ηλεκτρισω καλυτερα απο το να του βαλω μηχανη.Θα παιζει κανονικα στο χωμα.Που μπορω να βρω καποιο κιτ μετατροπης  Ελλαδα η Ευρωπη? Ξερει κανεις τα υπερ και τα κατα απο το ηλεκτρικο μοτερ στο χωμα σε σχεση με το νιτρο?
Φιλε μου καλησπερα υπαρχει κιτ μετατροπης για ηλ 8αρι στο amainhobbies αν δεν κανω λαθος.Τωρα για διαφορες δεν ξερω να σου πω στο εξωτερικο βεβαια πολυ ειναι αυτοι που τα εχουν ηλεκτρικα (γλυτωνεις και την μουντζουρα)
Καταγράφηκε

TLR 8ight 2.0 EU
Sanwa M11x
Vortex+Savox  servo
Proline tyres
Byron 25%
killerz750
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #10 στις: Σάββατο 27 Φεβ 2010, 19:38:35 »

Λοιπον καλησπερα και απο εμενα.......Εχω ενα 8.5 pro ετοιμο και το αμαξι αμα το ψαξεις καλα ειναι μια χαρα.Στα αλματα εχει ενα θεμα να μην καθεται παντα ευθεια αλλα επι το πλειστον δεν εχει προβλιμα.

Οσο αφορα το κρατημα με ενα καλο setup (σιλικονες, μοιρες , κτλ) το αμαξι αποκτα φανταστικη σταθεροτητα και δεν τουμπαρει ευκολα.Απλως παιζει πολυ χαμηλα και αυτο εχει ως αποτελεσμα να κοπαναει σε μεγαλες ανωμαλιες και στα αλματα κατα κυριο λογο.

Το μειον ειναι το βαρος του αλλα και αυτο αμα εχεις χερια και το αδηγεις σωστα ξεπερνιεται με ενα σωστο κινητηρα. Το συν ομως ειναι οτι σπαει πολυ δυσκολα και δεν εχει προβληματα να ειναι ευαισθητο καθολου.

Απλα θελει τις αναρτησεις απο το 7.5 η απο το 9 ver 2 για να δουλεψει σωστα.

Το setup μου:
Σιλικονες Διαφορικων : 7000 Μπρος , 7000 Κεντρο, 1200 Πισω
Σιλικονες Αναρτησεων: 400 Εμπρος, 350 Πισω (Αναρτησεις 7.5 η 9)
Καμπερ: Εμπρος 3.5, Πισω 2.5
Toe: Μπρος +1
Droop: Πισω 60  χιλιοστα, Μπρος 53 χιλ..(Αποσταση σασι απο εδαφος)
Ride Height: Μπρος 30 χιλιοστα, Πισω 27 χιλιοστα.

Αυτο ειναι το setup μου...
Ωραιο θεμα ανοιξες Γιωργο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο 27 Φεβ 2010, 19:41:13 από killerz750 » Καταγράφηκε

HOBAO HYPER 9.1
FUTABA 3PK
SH PT2009XB
SAVOX - ACE SERVO
FASTRAX

"SHARK ENERGY DRINK"
killerz750
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #11 στις: Σάββατο 27 Φεβ 2010, 19:48:16 »

Και Γιωργο τα εγραψα ολα τα μυστικα του setup moy κοιτα μην με αντιγραψεις για αυριο στον αγωνα....

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε

HOBAO HYPER 9.1
FUTABA 3PK
SH PT2009XB
SAVOX - ACE SERVO
FASTRAX

"SHARK ENERGY DRINK"
Aiwa
Μέλος με ανησυχίες

« Απάντηση #12 στις: Σάββατο 27 Φεβ 2010, 20:06:30 »

Και Γιωργο τα εγραψα ολα τα μυστικα του setup moy κοιτα μην με αντιγραψεις για αυριο στον αγωνα....

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Αφου εχουμε δυδιμα εργαλεια ρε Σταυρο τι να αντιγραψω?Σιαμεα μην σου πω!!!!!!!!
Καταγράφηκε

TLR 8ight 2.0 EU
Sanwa M11x
Vortex+Savox  servo
Proline tyres
Byron 25%
bf109e
Αριστούχος

« Απάντηση #13 στις: Σάββατο 27 Φεβ 2010, 21:50:12 »

Στο σαητ που προαναφερθηκε δεν ειδα το σετ μετατροπης για το Η8.Ταιριαζει απο αλλο αμαξι? Εχω βρει σε αλλα σαητ για το συγκεκριμενο αμαξι αλλα ειναι εκτος Ευρωπης!!
Καταγράφηκε
taz
Μέλος
*

« Απάντηση #14 στις: Παρασκευή 12 Μάρ 2010, 11:49:01 »

Καλημέρα σας,
έγινα πρόσφατα κάτοχος ενός HoBao Hyper 8.5 RTR το οποίο είναι στην φάση του στρωσίματος.
Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω να φρενάρει αξιοπρεπώς.
Η συνδεσμολογία είναι αυτή που είχε όπως ήρθε συναρμολογημένο, η οποία όμως είναι λίγο διαφορετική από του manual. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω την συνδεσμολογία του manual αλλά οι ντίζες των φρένων χτυπάνε στο ρεζερβουάρ.
Χρησιμοποιώ 6V NiMh pack για τον δέκτη.
Η αίσθηση που μου δίνει το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι αρκετά δυνατό το σέρβο του γκαζιού.
Πριν όμως προχωρήσω σε αλλαγή είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος από εσάς έχει συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι πως το έλυσε?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση
Μεταπήδηση σε: