ανοιγμα σπειρωματος με κολαουζο???

(1/4) > >>

kostasvale-brushlessmaniac:
σε ολους θα εχει τυχει να κλωτσισει βιδα η να κολησει κ να την βγαλουμε με τρυπανι κ μετα να πρεπει να ανοιξουμε νεο σπειρωμα!!αγορασα ενα σετακι λοιπον με κολαουζους κ ειπα να πειραματιστω σε μια πλακα αλουμινιου που ειχα!εχω ανοιξει πανω απο 10 τρυπες κ ακομα δεν εχω καταφερει να κανω ενα σωστο σπειρωμα!τι φταει λοιπον??ο κολαουζος??η διαδικασια που τηρω??η μηπως ο ερμης που ειναι αναδρομος??? ;D
αρχικα οι πρωτες που ανοιξα εφαγα τα χερια μου κ το μονο που καταφερνα να ανοιξω μεγαλυτερη οπη απ αυτη που ανοιξα με το τρυπανι !μετα καταλαβα οτι πρεπει το εξαρτημα που θα κανουμε σπειρωμα να ναι σταθερο !στην πορεια κ απο κατι βιντεο που ειδα εβαλα κ λιγο λαδακι για να δουλει καλυτερα το εργαλειο!τλος παντων το σπειρωμα μου ανοιγει κανονικα βιδωνει η βιδα δηλαδη αλλα δε βιδωνει σφιχτα(παιζει περα δωθε)κ οταν πανω να την σφιξω καλα κλοτσαει!!μηπως φταει ο κολαουζος ?θυμαμαι στην σχολη που ανοιγαμε σπειρωμα με κολαουζο 3ων σταδιων ενος αυτος ειναι ενας!μηπως βαζω υπερβολικη δυναμη γιατι βλεπω στο you tube σε βιντεακια που ανοιγουν πολυ χαλαρα σπειρωμα κ εγω ξεχεριαζομαι!ενδεικτικα να πω οτι ανοιξα σπειρωμα για m3 βιδα με τρυπανι 2,5mm o κολαουζος που εχει το σετ για m3 βιδες γραφει πανω m3x0.5 ενω για m4 χρισιμοποιησα τρυπανι 3mm κ ο κολαουζος γραφει m4x0,7!μηπως δεν ειναι συμβατος με τις βιδες που εχουν τα μοντελα???αυτο το 0,5 η 0,7 που αναγραφουν οι κολαουζοι σε τι αναφερετε???

nassosFF3:
Κάτι δεν κάνεις σωστά για να "τρως τα χέρια σου"και ναι δε θέλει πολά ζόρια..μάλλον ψυλλιάζομαι πως παραζορίζεις τα πράγματα ή έχεις στραβο-ανοίξει τρύπα.........
Μια χαρά συμβατοί είναι οι "κολλαούζοι"αλλά με μετρικές βίδες...αν ανοίγεις σπείρωμα 4mm και πας να βάλεις βίδα ίντσας λογικό νά έχει ή μπόσικα ή να φρακάρει...
Τιπ:
για να φτιάξεις σπείρωμα πχ για 4άρα βίδα τρυπάς με τρυπάνι 3χιλ και μετά με 3,5...πάντα 0,5 κάτω.αν το αφήσεις 3χιλ θα φας τα χέρια σου...
Μα καλά στη σχολή όταν ανοίγατε σπείρωμα που ήσουν;έκανες διάλλειμα; ;D

nghgeo:
Και το αλουμίνιο είναι υλικό στο οποίο όσο εύκολα κλωτσάνε τα σπειρώματα, άλλο τόσο δύσκολα ανοίγουν…
Υπάρχουν κολαούζα 1ος σταδίου?

MONSTER-MAN:
Αυτό που γράφει ο κολαούζος σου m3x0.5 και m4x0.7 σημαίνει ότι το σπείρωμα Μ3 που θα φτιάξει έχει βήμα(απόσταση μεταξύ των κορυφών του τριγωνικού σπειρώματος μιας και μιλάμε για κοχλία σύσφιξης) 0.5mm ενώ το Μ4 έχει βήμα 0.7mm. Πρόσεξε όμως τώρα ότι αυτές οι τιμές ισχύουν για χονδρή ποιότητα ενώ στα μοντέλα παίζει να χρησιμοποιείται λεπτή η οποία έχει λίγο μικρότερο βήμα οπότε μάλλον γιαυτό δεν κάθεται καλά μέσα στο σπειρωμα που εχεις φτιάξει. ελπίζω να βοήθησα

kostasvale-brushlessmaniac:
xaxaxaxa!ετσι φαινετε νασο!! παντως χρισιμοποιω κακονικα για μετρικο σπειρωμα!! ναι βεβαια υπαρχουν κ ενος σταδιου!!!δηλαδη να κοιταξω μηπως υπαρχουν κολαουζοι με μικροτερο  βημα ετσι??

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα