gfxgfx* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή   gfxgfx
gfx gfx
gfx
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη 19 Οκτ 2017, 22:21:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Πρόσφατα Θέματα
από 4wheelsbob
[Σήμερα στις 03:06:33]

από theo16v
[Χθες στις 21:52:56]

[Χθες στις 13:33:27]

[Χθες στις 12:25:54]

από karamteo
[Τρίτη 17 Οκτ 2017, 21:21:32]

από Nisko
[Τρίτη 17 Οκτ 2017, 18:58:08]

από liakoyras
[Τρίτη 17 Οκτ 2017, 02:18:29]

από 4wheelsbob
[Δευτέρα 16 Οκτ 2017, 04:23:48]

[Κυριακή 15 Οκτ 2017, 22:41:11]

[Κυριακή 15 Οκτ 2017, 14:41:52]

από nghgeo
[Παρασκευή 13 Οκτ 2017, 13:10:56]

από Cmos
[Πέμπτη 12 Οκτ 2017, 23:35:57]

από 4kinitos
[Τρίτη 10 Οκτ 2017, 23:15:41]

[Τρίτη 10 Οκτ 2017, 18:08:40]

από ntz
[Τρίτη 10 Οκτ 2017, 11:20:50]
μέλη
Σύνολο μελών: 6616
Τελευταίο: adreas221
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 212621
Σύνολο θεμάτων: 15738
Σε σύνδεση σήμερα: 23
Σε σύνδεση έως τώρα: 228
(Σάββατο 28 Μάι 2011, 05:59:19)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 12
Συνολικά: 13
Τα Νέα Σήμερα

Απαγορεύονται τα Greeklish στις συζητήσεις - Όροι χρήσης και κανόνες λειτουργίας του Modelteam  •  Διαβάστε ΕΔΩ

Συνδεθείτε στο Modelteam για να μπείτε στην παρέα μας, να δημοσιεύετε μηνύματα, να βλέπετε φωτογραφίες και να συμμετέχετε στο chat!!!
Σελίδες: 1 [2] 3   Κάτω
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: HoBao Hyper SS Truggy  (Αναγνώστηκε 1324 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
4kinitos
Αξιολόγηση αγοράς: (0)
RC Master
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #15 στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 23:26:30 »

Σωστά τα λέει ο Κώστας,είχα ξεχάσει το δέκτη.Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με το 1256 απλά είναι λίγο πιο αργό από το 1268.Ξανα λέω το 1270 ακούγεται η καλύτερη επιλογή στα λεφτά του 1268,αν μπορείς να το βρεις βέβαια.
Καταγράφηκε

INSTALLING AUTUMN..... ███████████████░░░░░░░░░░░░░░ 44% DONE.
Installation failed.
404 error: Season not found.
4wheelsbob
Ενεργό μέλος
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #16 στις: Τετάρτη 11 Οκτ 2017, 00:13:30 »

Δυστυχως μη διαθέσιμο στα 99€ το 1270  Cry Cry τι να κανω ;
Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #17 στις: Τετάρτη 11 Οκτ 2017, 00:28:00 »

Tο 1256 πόσο το βρίσκεις;
Καταγράφηκε

Installation failed.
4wheelsbob
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #18 στις: Τετάρτη 11 Οκτ 2017, 01:27:31 »

Απο Ελλαδα 76€ ...Για να κανω οτι ειπαμε με το αλλο στα 7,4 ανεβάζω το προϋπολογισμό μου πανω απο 50 € τουλαχιστον θα πρεπει να παρω μια 3pv,hv servo ,bec.... ολα παιζουν απλα θα αργήσω περισοτερο να το ζωντανεψω
« Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη 11 Οκτ 2017, 02:15:52 από 4wheelsbob » Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #19 στις: Τετάρτη 11 Οκτ 2017, 02:09:11 »

Αν το 1256 είχε 60€ θα ήταν καλή επιλογή αλλά για 7€ διαφορά στα 7.4v το 1268 είναι καλύτερο.Αν όπως είπε ο Κώστας η τκ που θα πάρεις έχει hv δέκτη,να δουλεύει δηλαδή στα 7.4v πήγαινε στο 1268 και το ρυθμίζεις από το bec του esc αφού ρυθμίζεται.Το combo το max8 που περιμένεις έρχεται με την κάρτα προγραμματισμού;Ο δέκτης 92622 της mx-v που λες δουλεύει εως 7.4v πάντως οπότε θα είσαι οκ.

Τώρα αν μπορείς να βρεις και κάποιο άλλο σερβο άλλης μάρκας με τα ίδια ή καλύτερα χαρακτηριστικά εννοείται τα κοιτάς και αυτα.
Καταγράφηκε

Installation failed.
4wheelsbob
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #20 στις: Τετάρτη 11 Οκτ 2017, 02:24:13 »

Ωραια φιλε μου κοιταζω το 1268 οπως ξεκίνησα Επισης και για την mx-v και βλεπω .....με την κάρτα παει το κομπο μην μου βαζεις ιδεες Χαχαχα θα χασω τον υπνο μου.Οσο για αλλες μάρκες δεν ξερω για αυτο βλεπω savox που ειναι εμπορικές .
Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #21 στις: Τετάρτη 11 Οκτ 2017, 02:45:49 »

ΟΚ
Καταγράφηκε

Installation failed.
4wheelsbob
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #22 στις: Σάββατο 14 Οκτ 2017, 03:53:10 »

Γεια σας φίλοι μου ,για αρχη θα δουλέψει 4s οποτε σκεφτομαι να παρω 2>2s 5000mAh ποσα c να προτιμήσω;πανω απο 50c ας ειναι και 100c;
Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #23 στις: Σάββατο 14 Οκτ 2017, 04:32:53 »

Όσα C αντέχει η τσέπη σου θα έλεγα εγώ για να μην ζορίζονται και φουσκώσουν,αν και πολλές φουσκώνουν ούτως ή άλλως.Θεωρητικά αν πολλαπλασιάσεις τα C με τα mah της μπαταρίας βγάζεις τα Amper που μπορεί να δώσει στιγμιαία ή συνεχόμενα.Αυτές που έχουν έναν αριθμό π.χ. 50c αναφέρεται στη συνεχόμενη ενώ και η ίδια έχει κάποιο ανώτερο peak για μικρό χρονικό διάστημα όπως κάποιες που το αναγράφουν κανονικά π.χ. 50-100C.

Τώρα αν υπολογίσεις τι ρεύμα θα τραβάει το μοτερ στο περίπου βγάζεις μια άκρη.Θεωρητικά μια 5000mah με 40C+ θα μπορεί να σταθεί σωστά για το combo αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι οι αριθμοί στα C μπορεί να μην είναι απόλυτα πραγματικοί υπολόγιζε λίγα παραπάνω C για να είσαι σίγουρος.Τώρα για διαφορά 10-15 ευρώ από 40 σε 60c νομίζω συμφέρει γιατί υποτίθεται δεν τις αγοράζεις συχνά.Όσον αφορά τα φουσκώματα δεν έχω βγάλει άκρη,οι περισσότερες που χρησιμοποιώ είναι softcase και λόγω του οικονομικού αλλά και λόγω ότι υπάρχουν περισσότερες επιλογές από τις hardcase.Κάποιοι θα σου πουν επειδή είναι offroad καλύτερα να πάρεις hardcase.Προσωπικά είχα πριν 1-2 χρόνια μια 2σελη harcase 50-100c η οποία έτρεχε σε e10 hpi.Η μπαταρία σήμερα είναι σαν μπαλόνι και την έχω στην άκρη,δεν θέλω να φανταστώ σε offroad τι θα πάθαινε.Έχω και hardcase που δεν έχει φουσκώσει όπως και πολλές φουσκωμένες soft.Εκτός από το balance ή το storage που πρέπει να κάνεις στις lipo είμαι σίγουρος ότι επηρεάζονται από χτυπήματα-αναταραχές και σε τι θερμοκρασία τις φυλάς όταν δεν τρέχουν.Ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του.
Καταγράφηκε

Installation failed.
kostasvale-brushlessmaniac
Αξιολόγηση αγοράς: (+1)
RC Master

« Απάντηση #24 στις: Σάββατο 14 Οκτ 2017, 09:26:13 »

Σημαντικο ρολο επεισης παιζει και η ¨φημη¨ μιας μπαταριας!
 Κατι αλλο ,στις μπαταριες σε γενικες γραμμες ισχυει η παροιμια ¨το φθηνο κρεας το τρωνε τα σκυλια¨
 Με αλλα λογια πολυ φθηνες μπαταριες απο ebay και ειδικα απο κινα να μην τις προτημησεις κι ας ειναι και 150c .
 Για μενα προτιμησε μπαταριες δουλεμενες με καλα reviews που θα ειναι απο 40-50c continuous και πανω οπως ειπε ο δημητρης.
 Το οτι θα παιζεις 4s ευνοει λιγο ωστε να αγορασεις λιγο καλυτερες μπαταριες και περισσοτερα τεμαχια.
 Το δυσκολο κομματι της υποθεσης ειναι απο που θα τις αγορασεις και ποσο θα στοιχισουν καθως αν σκοπευεις να τις παρεις απο
 τριτες χωρες μαλλον το ξεχνας καθως πολλοι δεν στελνουν καν και οσοι στελνουν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να πληρωνεις τελωνεια .
 Καποιες καλες σε γενικες γραμμες μαρκες ειναι max amps,pulse,gens ace,hyperion,trinity .
 Σε πιο φθηνες brainergy και zippy flightmax 40 η ακομα καλυτερα 45 series που ειναι αυτο που λεμε value for money .

Καταγράφηκε

4wheelsbob
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #25 στις: Σάββατο 14 Οκτ 2017, 17:08:07 »

Απο Ελλαδα θα τις παρω στον προϋπολογισμό μου ειναι δυο για αρχη στα 60c μεχρι 100 € και κατι ψιλα.οποιος θελει και μπορει μου προτεινει κανα μαγαζι ....πμ...οπου και να κοιτάξεις ολο wild scorpions βλεπεις

(Ηρθε και το κομπο θα βαλω φωτο το βραδυ )
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο 14 Οκτ 2017, 19:08:04 από 4wheelsbob » Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #26 στις: Σάββατο 14 Οκτ 2017, 20:37:34 »

Δυστυχώς οι wild scorpion είναι φθηνές Κινέζικες στην κατηγορία των turnigy,μπορεί και πιο κάτω.Είχα μια 4s,είχε ψιλοφουσκώσει,ήταν 4200mah 45c,την έτρεχα σε buggy 1/8 και μετά σε 1/8 monster.Έχω μια 2s hardcase ίδιας μάρκας και είναι σαν καινούργια,τρέχει σε drift.Δεν τις προτείνω γενικά πάντως.Αν τις ψάξεις μερικές τις βρίσκεις στο ebay πολύ φθηνότερα,και κατι 2s τις στέλνουν κιολας από Κίνα,δεν ξέρω πώς,Κινέζοι είναι αυτοί.

Να προσθέσω τις thunder power στη λίστα που λέει ο Κώστας που βρίσκεις ευκολότερα από maxamps στην Ευρώπη.Maxamps δεν ξέρω αν υπάρχουν πουθενά Ευρώπη και στην τελική μου φαίνονται υπερεκτιμημένες εμένα.Πάντως οι gens νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή,είναι κάτι στη μέση και βγάζουν και άλλες σειρές που λέγονται αλλιώς και είναι φθηνότερες,κάποιες λέγονται bashing αν δεν κάνω λάθος.Πάντως επειδή δεν είμαι τελείως αρνητικός για τις nano-tech ακόμα,εγώ αν αγόραζα σήμερα θα κοιτούσα τις Turnigy Graphene 65C από Hobbyking Ευρώπη.Μετά υπάρχουν και ανώνυμες μπαταρίες που βγάζει κάθε σαιτ-κάθε χώρα έχει τις δικές της.Π.χ. αν δεις σε Γερμανικά σαιτ κάποιες λέγονται Kryptonium,Top fuel,Monster Tronic,Hi-Energy,APL Magnum,Tattu,Xtron,Brainergy,X-cube,Quantum...Άντε βγάλε άκρη,είχα μια hi-energy που μου φούσκωσε (ναι σχεδόν όλες μου έχουν φουσκώσει Cheesy) βέβαια την είχα βάλει χιόνι και ήταν λίγα C σε axial rr10.Την έδωσα παρόλαυτα,δεν είχε πέσει η απόδοση της,απλά συνήθως στα πολλά cells υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα κάποιο να χαλάσει φουσκώσει σε σύγκριση π.χ. με μια 2s.Θα μου πεις να πάρω 2 2σελες και να τις βάλω σε σειρά;Δεν ξέρω,είναι μια επιλογή,βέβαια η 4σελη θα βγει φθηνότερα λογικά.
Καταγράφηκε

Installation failed.
kostasvale-brushlessmaniac
Αξιολόγηση αγοράς: (+1)
RC Master

« Απάντηση #27 στις: Σάββατο 14 Οκτ 2017, 21:03:25 »

Μερικες φορες ειναι και λιγο λαχειο ειδικα στις πιο φθηνες μπαταριες .
 Αυτο που λεμε να πετυχεις την καλη φουρνια .
 Ειχα αγορασει 2 ιδιες  μπαταριες trinity intellect το 2008 ... παιζαν μονιμα σε 10ρακι on road 3,5t.... η μια στον 3 χρονο φουσκωσε και επεσε η αποδοση της .... την αλλη την εχω ακομα μετα απο κοντα 10 χρονια και παρολο που εχω να την χρησιμοποιησω καμια 3αρα χρονια την σηντηρω  κανοντας 1 κυκλο φορτισης και μετα storage Καθε μηνα με δυο μηνες και δεν εχει φουσκωσει καθολου και το balance των στοιχειων ειναι στα 4,2 απευθειας μετα την φορτιση.
 Oι συγκεκριμενες μπαταριες αναγραφαν 25c continuous κι ομως αποδιδαν αψογα σε 3,5t 120amp combo σε αντιθεση με κατι nanotech με υπεραισιδοξα c .
 +100 για τις thunder power!!! ΟΚ
Καταγράφηκε

4kinitos
RC Master

« Απάντηση #28 στις: Σάββατο 14 Οκτ 2017, 23:28:03 »

Ισχύει.Είχα πάρει 2 nanotech 5000mah 65-130c το 2012-13 τότε που έστελναν ακόμα από Κίνα και οι δυο δουλεύουν ακόμα κανονικά.Η μια όμως φουσκώνει λίγο όταν τη ζορίζω και ζεστένεται.Όταν κρυώσει μετά από ώρα ξεφουσκώνει.Η άλλη ήταν σαν καινούργια δεν είχε φουσκώσει ΠΟΤΕ ωστόσο αμα έχεις τύχη διάβαινε...πριν 5-6 μήνες κάρφωσα το rustler πάνω σε ένα μεταλλικό σκουπιδοτενεκέ με 60-70χλμ χωρίς καπάκι γιατί έκανα δοκιμές...έσπασα λίγο το σασί και η μπαταρία δίπλωσε από το πλαι.Σήκωσε το σκουπιδοτενεκε στον αέρα και το rustler καρφωμένο κάτω από τη ρόδα του με τερματισμένη ανάρτηση,η ρόδα πάνω στην μπαταρία.Εννοείται η μπαταρία ήταν αυτή που ήταν σαν καινούργια. Ωχ ! Ξενέρωσα και δεν ασχολήθηκα να την φτιάξω ή να δοκιμάσω να την επαναφέρω,είχε γίνει σαν 8αρι.Έτσι την παράτησα σε ένα δέντρο έξω από το σπίτι μου με κάτι άλλες φουσκωμένες μέχρι να τις πάω κάπου για ανακύκλωση...Έφαγε βροχές,σκληραγωγήθηκε και ήρθε η ώρα που χρειαζόμουν εξτρα μπαταρία!Την παίρνω,τη βάζω κάτω (αφού είδα ότι τα κελιά δεν είχαν τρυπήσει απλά είχαν τσαλακωθεί),ανέβηκα πάνω,την πάτησα PC έβαλα βάρος πάνω να επανέλθει γιατί έτσι όπως είχε γίνει δεν καθόταν σε κανένα battery tray.Αφού την πέρασα από καλιμπρα και ήρθε κάπως και καθόταν στο rustler,την τύλιξα με ταινία γιατί μετά το τρακάρισμα είχε σκιστεί και φαίνονταν τα κελιά της,την έβαλα για φόρτιση,την έκανα ένα κύκλο και τα κελιά είναι 4.17-4.18v.Το βύσμα φόρτισης και balance έχουν οξειδωθεί από τις βροχές,παρόλαυτα δουλεύει κανονικά η μπαταρία,την έχω στο yeti τώρα μαζί με αυτή που φουσκώνει λίγο και κρατάνε περίπου το ίδιο.Κάθεται και στο rustler κανονικά πλεον.Μου έκανε εντύπωση πάντως που άντεξε και επέστρεψε δριμύτερη.Τώρα εννοείται από τη στιγμή που την είχα ξεγραμμένη σίγουρα δεν με νοιάζει αν πάθει κάτι και μην ξεχνάμε ότι τις έχω αγοράσει εδώ και χρόνια,βέβαια δεν δουλεύουν καθε μέρα όπως είναι λογικό.Αυτά περι #storytime.  idiot

Τα καμάρια μου.

Edit: Βασικά έχει επανέλθει τελείως,πριν που τη φόρτισα ήταν 4.20v όλα τα κελιά.Θα δούμε πόσο θα αντέξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή 15 Οκτ 2017, 01:37:24 από 4kinitos » Καταγράφηκε

Installation failed.
4wheelsbob
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #29 στις: Κυριακή 15 Οκτ 2017, 03:52:40 »

Χαχαχα εισαι Ωραιος .Λοιπον τώρα τι να κανω;ολοι λετε ειναι λαχείο αυτη ειναι καλη;
« Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή 15 Οκτ 2017, 03:56:59 από 4wheelsbob » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3   Πάνω
Εκτύπωση
Μεταπήδηση σε: