gfxgfx* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή   gfxgfx
gfx gfx
gfx
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη 19 Οκτ 2017, 22:20:23

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Πρόσφατα Θέματα
από 4wheelsbob
[Σήμερα στις 03:06:33]

από theo16v
[Χθες στις 21:52:56]

[Χθες στις 13:33:27]

[Χθες στις 12:25:54]

από karamteo
[Τρίτη 17 Οκτ 2017, 21:21:32]

από Nisko
[Τρίτη 17 Οκτ 2017, 18:58:08]

από liakoyras
[Τρίτη 17 Οκτ 2017, 02:18:29]

από 4wheelsbob
[Δευτέρα 16 Οκτ 2017, 04:23:48]

[Κυριακή 15 Οκτ 2017, 22:41:11]

[Κυριακή 15 Οκτ 2017, 14:41:52]

από nghgeo
[Παρασκευή 13 Οκτ 2017, 13:10:56]

από Cmos
[Πέμπτη 12 Οκτ 2017, 23:35:57]

από 4kinitos
[Τρίτη 10 Οκτ 2017, 23:15:41]

[Τρίτη 10 Οκτ 2017, 18:08:40]

από ntz
[Τρίτη 10 Οκτ 2017, 11:20:50]
μέλη
Σύνολο μελών: 6616
Τελευταίο: adreas221
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 212621
Σύνολο θεμάτων: 15738
Σε σύνδεση σήμερα: 23
Σε σύνδεση έως τώρα: 228
(Σάββατο 28 Μάι 2011, 05:59:19)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 12
Συνολικά: 13
Τα Νέα Σήμερα

Απαγορεύονται τα Greeklish στις συζητήσεις - Όροι χρήσης και κανόνες λειτουργίας του Modelteam  •  Διαβάστε ΕΔΩ

Συνδεθείτε στο Modelteam για να μπείτε στην παρέα μας, να δημοσιεύετε μηνύματα, να βλέπετε φωτογραφίες και να συμμετέχετε στο chat!!!
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: UBEC  (Αναγνώστηκε 3156 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αλεξανδρος Ραφαηλ
Αξιολόγηση αγοράς: (0)
Αριστούχος
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Τετάρτη 06 Ιαν 2016, 23:56:41 »

Καλησπερα Smiley
ρε κοπελια θελω να βαλω στο buggy μου πακακι λιπο, ο δεκτης μου αντεχει μεχρι 8,4βολτ ( αν δεν κανω λαθος,α! ειναι ο δεκτης που ερχετε πακετο με την futaba 4pls ), δλδ τηην ταση που φτανει μια λιπο μπαταρια σε πληρη φορτιση ( πανω-κατω ).
Τα σερβο που θα παρω ειναι high voltage ( εως 7.4volt ), αλλα οχι τοσο high για να αντεξουν μια 2σελη λιπο σε πληρη φορτιση.
Σκευτηκα να συνδεσω απευθειας στην μπαταρια ενα Ubec το οποιο θα ριχνει  την ταση στα 7.4βολτ.
Εγω απο εσας θελω να μου πειτε οταν η μπαταρια πεσει κατω απο τα 7.4volt που ειναι το outpout voltage του ubec τι θα γινει?Θα συνεχεισει να λειτουργει και θα μειωνει την ταση?
Και να μου προτεινετε και ενα ubec φθηνο και με σταθερη ταση, γιατι τα μπεκ τον esc δεν εχουν παντα σταθερη ταση. μπαμ-μπουμ
Μεχρι στιγμης ειχα βρει αυτο http://www.giatrakos.gr/product_info.php?products_id=9921 της hobbywing αλλα δυστηχος βγαζει μεχρι 6βολτ
Και επειδη το bec προοριζετε για μπαγκι το ποιο θα τρεχει αγωνες μην ειναι μεγαλο σε μεγεθος ( οσο το δυνατον μικροτερο )

Ευχαριστω Smiley Help
Καταγράφηκε

kyosho ultima rb6 leopard 10T
hobao mini st
traxxas summit
gs racing cl-1
Tenschok Mini Y Tenshock power
alpha mini mono with tensock viper 5200kv and swordfish 40A
kostasvale-brushlessmaniac
Αξιολόγηση αγοράς: (+1)
RC Master

« Απάντηση #1 στις: Πέμπτη 07 Ιαν 2016, 01:38:59 »

Καλησπερα Smiley
ρε κοπελια θελω να βαλω στο buggy μου πακακι λιπο, ο δεκτης μου αντεχει μεχρι 8,4βολτ ( αν δεν κανω λαθος,α! ειναι ο δεκτης που ερχετε πακετο με την futaba 4pls ), δλδ τηην ταση που φτανει μια λιπο μπαταρια σε πληρη φορτιση ( πανω-κατω ).
Τα σερβο που θα παρω ειναι high voltage ( εως 7.4volt ), αλλα οχι τοσο high για να αντεξουν μια 2σελη λιπο σε πληρη φορτιση.
Σκευτηκα να συνδεσω απευθειας στην μπαταρια ενα Ubec το οποιο θα ριχνει  την ταση στα 7.4βολτ.
Εγω απο εσας θελω να μου πειτε οταν η μπαταρια πεσει κατω απο τα 7.4volt που ειναι το outpout voltage του ubec τι θα γινει?Θα συνεχεισει να λειτουργει και θα μειωνει την ταση?
Και να μου προτεινετε και ενα ubec φθηνο και με σταθερη ταση, γιατι τα μπεκ τον esc δεν εχουν παντα σταθερη ταση. μπαμ-μπουμ
Μεχρι στιγμης ειχα βρει αυτο http://www.giatrakos.gr/product_info.php?products_id=9921 της hobbywing αλλα δυστηχος βγαζει μεχρι 6βολτ
Και επειδη το bec προοριζετε για μπαγκι το ποιο θα τρεχει αγωνες μην ειναι μεγαλο σε μεγεθος ( οσο το δυνατον μικροτερο )

Ευχαριστω Smiley Help

Kαταρχας να το παρουμε αναποδα?
 Απ την στιγμη που εχεις high voltage δεκτη και high voltage servo  δουλευεις 2s lipo απευθειας.
 Μην μπερδευεσε !
 Tα 7,4v προδιαγραφης των σερβο αφορουν ονομαστικη ταση δηλαδη οσο ειναι η ονομαστικη ταση μιας 2s
 Aλλωστε γι αυτο τα φτιαχνουν high voltage ωστε να μην χρειαζεσε regulator .
 Οποτε το ubec δεν θα σου φανει χρησιμο απ την στιγμη που θα βαλεις  lipo receiver  pack απευθειας στο δεκτη .
Καταγράφηκε

Αλεξανδρος Ραφαηλ
Αριστούχος

« Απάντηση #2 στις: Πέμπτη 07 Ιαν 2016, 01:45:32 »

Δλδ και τα σερβο των 6βολτ μπορει να αντεξουν και μιδο βολτ παραπανω...ευχαριστω για την απαντηση..
Καταγράφηκε

hobao mini st
traxxas summit
gs racing cl-1
Tenschok Mini Y Tenshock power
alpha mini mono with tensock viper 5200kv and swordfish 40A
kostasvale-brushlessmaniac
Αξιολόγηση αγοράς: (+1)
RC Master

« Απάντηση #3 στις: Πέμπτη 07 Ιαν 2016, 02:07:20 »

Μπορουν να αντεξουν αυτα που δινουν οι προδιαφραφες τους .
 Οι προδιαγραφες παντα αναφερονται σε ονομαστικη ταση .
 Οταν λοιπον το σερβο σου αντεχει 6volt ονομαστικη ταση συνεπαγετε οτι η πραγματικη ταση θα ειναι παραπανω ,τωρα ποσο συγκεκριμενα δεν ξερω αλλα μπορει να φτανει και 1 ισως και παραπανω volt.
 Ωστοσο για να μην μπλεκουμαι με volt και επειδη δεν ειμαστε ολοι ηλεκτρονικοι οι κατασκευαστες γραφουν συνηθως με τι πηγες(lipo ,life,4cells nimh ,5cells nimh ) μπορουν αν δουλευψουν τα σερβο τους .
 Αν σου λεει 6volt εννοειτε λοιπον οτι δουλευεις μεχρι 5cells nimh-nicd που εχουν αντοιστιχη ονομαστικη ταση , αν σου λεει 7,4v σε καλυπτει οποιοδηποτε receiver Pack
 Oσον αφορα την ερωτηση σου σχετικα με το output voltage του ubec ,ολα τα κλασσικα ubec ριχνουν τα volt στα 5 ή 6 volt και μονο ,
 για να ρυθμισης τo output voltage οσο εσυ ακριβως θελεις υπαρχουν ubec στα οποια ρυθμιζεις την ταση που θελεις   μεσω υπολογιστη οπως τα bec της castle creations ή τα ρυθμιζεις On board και βεβαια ειναι πιο ακριβα .
 Την συνδεσμολογια για να παρεμβαλεις το bec του esc  στον δεκτη φανταζομαι την ξερεις .
« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη 07 Ιαν 2016, 10:17:33 από kostasvale-brushlessmaniac » Καταγράφηκε

Αλεξανδρος Ραφαηλ
Αριστούχος

« Απάντηση #4 στις: Πέμπτη 07 Ιαν 2016, 11:01:40 »

Ευχαριστω πολυ..
 Smiley Smiley το'χεις
Καταγράφηκε

hobao mini st
traxxas summit