gfxgfx* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή   gfxgfx
gfx gfx
gfx
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή 20 Απρ 2018, 22:59:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Πρόσφατα Θέματα
από jfk60
[Τρίτη 10 Απρ 2018, 10:31:58]

από CASPER
[Σάββατο 07 Απρ 2018, 08:54:26]

[Τρίτη 03 Απρ 2018, 15:12:42]

από ntz
[Τρίτη 03 Απρ 2018, 09:39:09]

[Παρασκευή 23 Μάρ 2018, 15:56:07]

[Παρασκευή 16 Μάρ 2018, 15:38:47]

από astanapane
[Παρασκευή 16 Μάρ 2018, 08:09:16]

από CASPER
[Παρασκευή 16 Μάρ 2018, 07:09:57]

[Τετάρτη 14 Μάρ 2018, 17:38:07]

από GT88
[Τετάρτη 14 Μάρ 2018, 10:53:41]

από ntz
[Τρίτη 13 Μάρ 2018, 20:54:37]

από ntz
[Τρίτη 13 Μάρ 2018, 20:40:24]

από astanapane
[Τρίτη 13 Μάρ 2018, 13:58:10]

από LEON 20 VT
[Τρίτη 13 Μάρ 2018, 07:49:38]

από Dbx_mAniaC
[Σάββατο 10 Μάρ 2018, 08:49:44]
μέλη
Σύνολο μελών: 6651
Τελευταίο: SUBARAKIAS
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 213120
Σύνολο θεμάτων: 15774
Σε σύνδεση σήμερα: 22
Σε σύνδεση έως τώρα: 228
(Σάββατο 28 Μάι 2011, 02:59:19)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 14
Συνολικά: 14
Τα Νέα Σήμερα

Απαγορεύονται τα Greeklish στις συζητήσεις - Όροι χρήσης και κανόνες λειτουργίας του Modelteam  •  Διαβάστε ΕΔΩ

Συνδεθείτε στο Modelteam για να μπείτε στην παρέα μας, να δημοσιεύετε μηνύματα, να βλέπετε φωτογραφίες και να συμμετέχετε στο chat!!!
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για επιλογή αυτοκινήτου  (Αναγνώστηκε 527 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fanis81
Αξιολόγηση αγοράς: (0)
Μέλος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Τρίτη 18 Ιούλ 2017, 11:29:17 »

Καλησπέρα στο forum

Θα ήθελα την βοήθεια σας για τις κάτωθι επιλογές;

1) Traxxas Rustler VXL TSM Stadium Truck RTR
2) HPI Racing Bullet ST Flux RTR
3) HPI Racing Blitz Flux 2.4 GHz Brushless
4) HPI E-Firestorm 10T Flux Brushless Stadium Truck RTR
5) Associated SC10B RS Brushless RTR Buggy
6) KYOSHO RAGE VEi 1:10 EP READYSET 4WD

Έχω καταλήξει σε RTR, short course ή truggy, σε κλίμακα 1:10, και κύρια ενασχόληση το παιχνίδι σε αλάνες. Δεν θέλω να δω μεταχειρισμένα γιατί πολύ απλά δεν ξέρω τι να προσέξω.
Από θέμα κόστους δεν θέλω να ξεπεράσω τα 400-450€ με φορτιστή και μπαταρία. Μάρκες όπως Axial, Losi, Team Associated και αυτοκίνητα σε κλίμακα 1:8 είναι πάνω από το budget που διαθέτω.
Από το διάβασμα που έχω ρίξει στο forum έχω καταλήξει ότι για αρχάριο είναι προτιμότερο να πάρεις κάτι επώνυμο με υποστήριξη ανταλλακτιών παρά να ψάχνεσαι.

Επίσης, από που θα γίνει η αγορά είναι ένα άλλο θέμα που με προβληματίζει, μιας και έχουν μείνει λίγα μαγαζιά στην Αθήνα και με όσα έχω μιλήσει υπάρχει θέμα stock και θα πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα μισά σαν προκαταβολή
για να στα φέρουν σε 20-30 μέρες. Αν και θα ήθελα να γίνει η αγορά από Ελλάδα για πολλούς λόγους (υποστήριξη,service,ελληνικό μαγαζί) παρόλα αυτά η διαφορά με την Ευρώπη είναι πάνω 50-60€ και το κυριότερο
με όσους μίλησα μόνο ένας έκατσε και μου μίλησε σοβαρά και μου εξήγησε κάποια πράγματα. Όλοι υπόλοιποι, είχαν το ύφος ότι "τι με ρωτάς τώρα ρε φίλε".......εκτός αν και τα 400-450€ τους φαίνονται λίγα να ασχοληθούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Τρίτη 18 Ιούλ 2017, 13:28:54 »

Έχω το rustler και το αγόρασα μεταχειρισμένο με φουλ αναβαθμίσεις.Το αμάξι έχει μεγάλη αντοχή σε όλα τα σημεία.Επειδή εμένα δεν είναι στοκ (δλδ. έχει rpm ψαλίδια,πύργους αναρτήσεων,εμπρός προφυλακτήρα και μεταλλικά steering knuckles,hubs,blocks,steering bellcrank μέχρι και τα ζαντολάστιχα είναι από 1/8 buggy με αντάπτορες 17mm) ίσως δεν είμαι ο πιο αντικειμενικός να σου πει αν αντέχει η μαμα έκδοση γιατί το δικό μου πραγματικά έχει τραβήξει πολλά σε σημείο που το μόνο που σπάει πλέον είναι το καπάκι,τα γρανάζια από το σερβο το μαμα που είναι πλαστικά-δεν έχω βάλει κάποιο άλλο σερβο και το wheelie bar που από τα γκάζια και τις τούμπες είναι αυτό που φθείρεται γιατί προεξέχει,σε περίπτωση που βάλεις wheelie bar.Όλα αυτά με 3σελη μπαταρία.

Από την άλλη επειδή έχω άποψη του αυτοκινήτου και σαν στοκ rtr πριν πάρω το δικό μου το είχα προτείνει σε έναν φίλο και ακόμα και με 2σελη ήταν διάολος.Παρόλαυτά κάτι η απηρεία το φίλου που πρώτη φορά αγόραζε κάτι τέτοιο,κάτι το σημείο που παίζαμε στην αρχή (σε δρόμο) το έσπασε γρήγορα σε πεζοδρόμιο,αν χτυπούσε το δικό μου πιθανόν να μην πάθαινε τίποτα.Το δικό του έσπασε εμπρός ψαλίδι και ράγισε το gearbox πίσω για κάποιο ανεξήγητο λόγο.Εμένα αυτά δεν μου έχουν σπάσει ποτέ.Θέλω να πω είναι και πώς παίζεις,θέλει προσοχή και να έχεις αντίληψη και όχι γιούργια και όσο πάει.Βέβαια αυτό το μαθαίνεις μετά από καιρό και αφού έχεις πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής σου σε ανταλλακτικά ή μπορεί και να απογοητευτείς και από τα πρώτα σπασίματα να απομακρυνθείς όπως το παιδί που σου λέω.

Απορώ πραγματικά πώς κάποια rc μπορούσαν να σπάσουν με brushed ηλεκτρικά.Με τα brushless μετά από ένα σημείο είναι και λογικό,μιλάμε για κατασκευές υπο μικρή κλίμακα που είναι και λειτουργικές.

Τώρα θα σου πω ότι αν σε παίρνει οικονομικά να πας σε κάποιο 4κινητο.Καλό-χρυσό το πισωκίνητο αλλά αν απλά το κάνεις bash και δεν τρέχεις μαζί με φίλους π.χ. σε πίστα short course κλπ. το καλύτερο είναι να πάρεις κάτι 4wd.Από υποστήριξη στην Ελλάδα προσωπικά είχα μόνο σε thunder tiger και συγκεκριμένα το mta4.Σε hpi,traxxas,axial δεν υπάρχει τίποτα.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με kyosho για να σου πω αν βρίσκεις γενικά ανταλλακτικά,πολλοί λένε πως υπάρχει υποστήριξη.Προσωπικά από τα kyosho έχω δει ότι έχουν πολύ καλά racing κιτ,υπερεκτιμημένα βέβαια αλλά σε mid range αμάξια rtr δεν είναι τα καλύτερα vfm από τα πράγματα που φοράνε,πχ. αναρτήσεις,πύργους κλπ σε ένα rtr kyosho θα είναι τις περισσότερες φορές για κλάμματα.Κάνει μπαμ ότι για τα λεφτά που θα δώσεις σε περιφερειακά θα μειονεκτεί.Η hpi και πολλές άλλες είναι πιο τίμια σε αυτό.Γενικά στα πιο φθηνά και εμπορικά μοντέλα η kyosho μου θυμίζει το παλιακό στυλ της tamiya.Με χαλάει που τα έχουν αφήσει όλα στην τύχης τους επειδή ξέρουν ότι ήταν από τις πρώτες εταιρίες στα rc δεν κάνουν τίποτα και η traxxas με τον τρόπο της έχει φτάσει εκεί που είναι και σίγουρα έχει βοηθήσει όλο αυτό το μαρκετινγκ που έχει καθετι Αμερικάνικο.

Τώρα όσον αφορά την υποστήριξη μετά την αγορά.Αν μιλάμε για ηλεκτρικό και μπορείς να κρατήσεις κατσαβίδι δεν χρειάζεσαι βοήθεια σε τίποτα,εκτός αν υπάρξει κάποια αστοχία στα ηλεκτρικά,από εκεί και πέρα πρέπει να διαβάσεις ότι απορεία έχεις στο ιντερνετ.Εκεί θα διαβάσεις πολλές γνώμες σε αντίθεση με τη γνώμη από ένα μαγαζάτορα και θα βγάλεις τη δική σου άποψη.Αν μιλάμε για αρχάριο σε θερμικό εκεί σίγουρα πολλές φορές πρέπει να το δει κάποιος από κοντά οπότε αν δεν τα καταφέρνεις,σε ένα μαγαζί θα σου πουν κάποια πράγματα σωστά,όχι σε όλα.Και θα έπρεπε ο κάθε μαγαζάτορας να είναι πρόθυμος να βοηθήσει και τον κάθε ένα που ΔΕΝ έχει αγοράσει από αυτόν το αμάξι,γιατί;Γιατί είναι πελάτης?

Τώρα στο γεγονός ότι είναι οι περισσότεροι στα @ρ@#%α τους για το αν τελικά αγοράσεις κάτι από αυτούς και τους δώσεις 400-500 ευρώ και όπως λες φαίνεται ότι δεν ασχολούνται (ειδικά αν μιλάμε για παραγγελία και όχι να πουλήσει το στοκ που μπορεί να έχει εδώ και 2+ χρόνια),μια εξήγηση είναι ότι το κέρδος τους θα είναι 10-15% αν θέλουν να είναι ανταγωνιστικοί με της Ευρώπη τουλάχιστον οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι ένα πάρε δώσε.Αν τον ''καθυστερήσεις'' 2+ ώρες για να σου εξηγεί χωρίς να πληρωθεί επιπλέον αντιλαμβάνεται ότι ''μπάινει'' μέσα.Δεν συμφωνώ με αυτό βέβαια,ειδικά σε έναν αρχάριο αλλά μόνο από αυτή την σκοπιά μπορώ να το καταλάβω.
Καταγράφηκε

INSTALLING AUTUMN..... ███████████████░░░░░░░░░░░░░░ 44% DONE.
Installation failed.
404 error: Season not found.
fanis81
Μέλος
*

« Απάντηση #2 στις: Τετάρτη 19 Ιούλ 2017, 08:28:08 »

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την κατατοπιστική σου απάντηση,

Δεν το ανέφερα στο post μου αλλα κοιτάω μόνο για ηλεκτρικό λόγω απειρίας. Και γω προς το Rustler καταλήγω αλλά ήθελα να ρωτήσω στο forum και για τα HPI.

Που έχω ψαξει στο forum και στο youtube υπάρχει άπειρο και πολύ κατατοπιστικό υλικό, έχω κατεβάσει και τα manuals από κάποια αυτοκίνητα και νομίζω ότι στο μηχανικό κομμάτι δεν θα έχω θέμα.
Βέβαια αν δεν χαλάσεις δεν θα μάθεις και άλλο να το βλέπεις σε video στο youtube και άλλο να το κάνεις μόνος σου!!!!

Ανέφερα την υποστήριξη κυρίως για τα ηλεκτρικά, το σετάρισμα του speed controller και κυρίως η φόρτιση των li-po (ρυθμό φόρτισης, προστασία μπαταρίας, τάση αποθήκευσης αν δεν παίζεις κλπ.)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι όλα έχουν σχέση με το πως παίζεις, πόσο το συντηρείς.....ένα αυτοκίνητο που ζυγίζει 2kg και πηγαίνει με 40-60km/h μπορεί να κάνει και να πάθει σοβαρή ζημιά σε πράγματα και σε ανθρώπους.

Σχετικά με την κατάσταση στην αγορά (αναφέρομαι στην Αθήνα και μόνο), καταλαβαίνω αυτό που λες ότι θα έχει μικρό περιθώριο κέρδους, αλλά εγώ συνάντησα σχεδόν από όλους απίστευτη αδιαφορία.
Εγώ μίλησα με τα μαγαζιά όχι για να ζητήσω εγκυκλοπαιδικές πληροφορίες σχετικά με τα τηλεκατευθυνόμενα, αλλά για να με βοηθήσουν να διαλέξω αυτοκίνητο και να αγοράσω από αυτούς.
Ήμουν πολύ συγκεκριμένος στο τι ήθελα.....έχω στο μυαλό μου 3-4 μοντέλα, συγκεκριμένα χρήματα και θέλω βοήθεια στο να επίλέξω το καλύτερο.
Και όχι του στύλ θέλω το καλύτερο, να πάει "φέτες", να μην σπάει και να είναι το φθηνότερο...... 
Αν δεν προσπαθήσεις να κερδίσεις τον πελάτη πως θα πουλήσεις?Huh? Με τέτοια συμπεριφορά ούτε βίδα δεν θέλω να αγοράσω....καλύτερα από εξωτερικό και ας πληρώσω μεταφορικά και ας έρθει σε 20 μέρες.
Για να μην παρεξηγηθώ όμως, δεν είναι όλοι έτσι και αφορά προσωπική εμπειρία και μόνο.

4kinite σε ευχαριστώ κια πάλι για την απάντησή σου.   

Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #3 στις: Τετάρτη 19 Ιούλ 2017, 13:07:36 »

Γενικά τα ανταλλακτικά σε hpi είναι ακριβότερα απ'ότι σε traxxas.Και στο λέω ακόμα και σε φθηνά μοντέλα hpi,wheely king,e10 που είχα η τιμή των ανταλλακτικών ήταν δυσανάλογη με το κόστος αγοράς του αυτοκινήτου.Είναι της λογικής ότι πάρεις από 10€ και πάνω ακόμα και σε κομμάτια για το σερβο κλπ που θυμάμαι είχα πάρει ένα σερβο saver 3 φορές γιατί έσπαγε στο wk.Τα traxxas αν αγοράζεις από Αμερική συκεκριμένα σου φαίνονται όλα τζάμπα τουλάχιστον για το rustler.Και να σπάει κάθε μέρα που λέει ο λόγος το κόστος των μαμα ανταλλακτικών είναι πολύ μικρό και κάποια στιγμή έχεις στοκ από ανταλλακτικά.Εγώ έσπασα σασί και το αγόρασα καινούργιο 10 ευρώ.Το gearbox πίσω που μπαίνουν τα γρανάζια έχει 7$,τα υπόλοιπα,ψαλίδια,hubs κλπ έχουν φθηνότερα.Π.χ. το amainhobbies έχει 2$ μεταφορικά σε μικρές παραγγελίες και έχει τα πάντα για rustler πολύ φθηνά και τα έχεις περίπου σε δυο εβδομάδες.Απλά κάνεις παραγγελίες κάτω των 100$ για να μην σε πιάσει τελωνείο.Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει στο rustler είναι ότι το spur πίσω μετά από καιρό και χρήση παρακεντρίζει και όπως περιστρέφεται σε κάποια σημεία βρίσκεται πιο κοντά στο pinion και αν είναι πολύ κοντά μπορεί να κουρέψει.Σε γενικές γραμμές όμως κρατάει αρκετά και αν κάνεις σωστό gear mesh δεν θα έχεις πρόβλημα.Υπάρχει επιλογή να βάλεις spur/pinion μεγαλύτερου βήματος από traxxas jato 32pitch (το μαμα είναι 48pitch-πιο μικρά δόντια) και παίρνεις ανάλογα δόντια για να φέρεις το gear ratio όπου θέλεις.

Τα ηλεκτρικά έχουν οδηγίες στο μανουαλ ή σε κάποιο quick start guide,σε rtr δεν είναι δύσκολο.Για τις λιπο αν πάρεις φορτιστή με balance έχει έτοιμες ρυθμίσεις για φόρτιση balance ,εσύ απλά επιλέγεις τα volts που είναι η μπαταρία και τα Amper που θα δώσεις για να την φορτίσεις που συνήθως για την καλύτερη ζωή της μπαταρίας καλό είναι να φορτίζεις με 1C (c=capacity) δηλαδή μια φορά την χωριτικότητα της μπαταρίας,π.χ. σε μια μπαταρία 3000mah το 1C αντιστοιχεί σε 3A και θα φορτίσει σε μια ώρα.Από εκεί και πέρα όσο πιο αργά την φορτίζεις τόσο πιο λίγο πιέζεται κατα τη φόρτιση και θεωρητικά θα κρατήσει περισσότερο οπότε αν δεν βιάζεσαι καλό είναι να τις φορτίζεις αργά,ακόμα και 0.5C.Τώρα οι κοινοί φορτιστές και φθηνοί (turnigy accucel 6,Ιmax b6,b6ac) είναι οι πιο vfm απλά λόγω μικρού τροφοδοτικού 50w αν θυμάμαι καλά σε περιορίζουν σε μπαταρίες μεγάλης χωριτικότητας να τις φορτίζεις γρηγορότερα π.χ. μια 6000mah δεν μπορείς να την φορτίσεις σε 30 λεπτά γιατί τα max Αμπερ που δίνουν οι παραπάνω είναι 6 και 5Α αντίστοιχα.Όπως σου είπα όμως αν φορτίζεις με 1c ακόμα και για μεγάλες μπαταρίες θα είσαι καλυμμένος με αυτούς ή παρόμοιους φορτιστές.Συκεκριμένα το rustler σε rtr μορφή έρχεται με μια 2σελη μπαταρία traxxas 3300mah αν θυμάμαι καλά και με έναν φορτιστή της traxxas που φορτίζει μόνο 2σελη σαν και αυτήν που δίνει οπότε είναι ψιλοάχρηστος για άλλες μπαταρίες αφού αν παρατηρήσεις αυτές τις μπαταρίες που δίνει η traxxas έχουν ένα βύσμα και όχι δυο που έχουν οι περισσότερες λιπο άλλων εταιριών.Αυτό σημαίνει ότι και τα δύο καλώδια τα έχει σε ένα και το βύσμα της είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να φορτίζει σε balance κατευθείαν με τον φορτιστή που δίνει.Το δεύτερο καλώδιο στις λιπο είναι για το balance της μπαταρίας και την εξισορρόπηση των volts στα κελιά κατα τη φόρτιση και συνδέεται σωριστά στον φορτιστή σε διαφορετικό port.

Έχω πάει στα περισσότερα από τα μεγάλα μοντελομάγαζα στην Αθήνα.Αυτά που μου άφησαν καλές εντυπώσεις είναι το Ruberkon,Helliland,Alphasport αλλά ο κάθενας έχει διαφορετικά πράγματα με το τελευταίο το μικρότερο.

Αν παραγγείλεις απ'έξω,Ευρώπη,και υπάρχει στοκ θα το έχεις σε 2 εβδομάδες.

Τέλος επειδή δίνεις ένα καλό ποσό για αρχή θα μπορούσες να κοιτάξεις κάποιο μεταχειρισμένο αχρησιμοποίητο ή σε καλή κατάσταση και να ανέβεις κατηγορία,π.χ. 1/8 4wd.Ή να δώσεις τα μισά λεφτά για κάποιο μεταχειρισμένο στην κατηγορία που κοιτάς.

Υπάρχει περίπτωση να είσαι οριακά και σε κάποιο 1/8 buggy 4wd καινούργιο.Ψάξε για bushmaster 8E Thunder tiger ή κάποιο παρόμοιο,νομίζω παίζει σε αυτή την τιμή και μπορεί να παίξει εως 4s.
Καταγράφηκε

Installation failed.
nghgeo
RC Master

« Απάντηση #4 στις: Πέμπτη 20 Ιούλ 2017, 13:01:15 »

Καλησπέρα και από μένα μετά από καιρό! Smiley

Μπράβο ρε Δημήτρη για τις απαντήσεις σου! Θα συμφωνήσω απόλυτα με όλα όσα λες και θα σταθώ σε μερικά σημεία μόνο.

Φάνη πρέπει να προσέξεις το που ακριβώς θα παίζεις για να κάνεις σωστή επιλογή. Αν η αλάνα είναι "χωράφι" τότε η καλύτερη επιλογή είναι κάποιο 1/8 η τουλάχιστον κάποιο τετρακίνητο 1/10. Τα 1/10 και ειδικά τα πισωκίνητα είναι καλά για αλάνες "γήπεδα". Αν πάλι θέλεις άλματα τρελά και backflip κτλ. τότε νομίζω κάποιο monster είναι μονόδρομος...

Τα πισωκίνητα είναι πιο απλές κατασκευές με πολύ λιγότερα κινητά μέρη σε σχέση με τα τετρακίνητα άρα σπάνε πιο δύσκολα και είναι πολύ πιο εύκολα στην συντήρηση, είναι πιο οικονομικά και στην αγορά αλλά και στην χρήση. Όμως γενικά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πιο δύσκολα στην οδήγηση και ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις πολύ χαμηλής πρόσφυσης ή μεγάλων ανομαλιών απλά δεν πάνε... Αν επιλέξεις πισωκίνητο καλό είναι να πάρεις και ένα καλό ζευγάρι λάστιχα για πίσω (πχ proline) γιατί κάνουν μεγάλη διαφορά!

Χώμα = φθορές-ζημιές! Αν παίζεις σε ένα γήπεδο ποδοσφαίρου και προσέχεις λογικά θα έχεις μόνο κάποιες φθορές αλλά αν κάνεις τρελά άλματα ή παίζουν πέτρες ή και πεζοδρόμια εκεί κοντά, οι φθορές θα είναι μεγαλύτερες και θα υπάρξει και κάποια ζημιά... Με τον καιρό θα δεις που πονάει το μοντέλο σου ή τι προκαλεί το μέρος και ο τρόπος που οδηγάς και θα πάρεις μερικά ανταλλακτικά να έχεις!

Με τα ηλεκτρικά των RTR δεν έχεις πολλά να φοβάσαι αν δεν ξεφύγεις από τις προδιαγραφές και κρατάς το μοντέλο σε καλή κατάσταση. Πχ το Traxxas αν το παίξεις με 2S μπαταρίες λογικά δεν θα πάθει ποτέ τίποτα. Αν όμως βάλεις 3S και είσαι κάφτης ή παίξεις με τα γρανάζια τότε οι πιθανότητες να πάθεις κάτι αυξάνονται... Μπορεί να βάλεις και 4S και να μην πάθει τίποτα αν είσαι προσεκτικός πολύ αλλά οι πιθανότητες να κάψεις κάτι ανεβαίνουν πολύ. Σκέψου το σαν τα κανονικά μοτέρ. Αν το κρατήσεις "μαμά" μπορείς να τρέξεις 24ωρο αγώνα, αν το πειράξεις λίγο θα είναι για μερικούς γύρους μόνο και αν του τα δώσεις όλα θα είναι για μια ευθεία... Φυσικά όπως καταλαβαίνεις αν έχει χαλάσει κάποιο ρουλεμάν για παράδειγμα και μαγκώνει η μετάδοση, με μπαταρία 2S ίσως το δεις να ζεστένεται μόνο, ενώ με 3S και 4S να παραδώσει πνεύμα πριν πάρεις χαμπάρι τι γίνεται.

Χονδρικά έχε στο μυαλό σου πως το Traxxas Rustler VXL και το HPI E-Firestorm είναι περίπου το ίδιο πράγμα σαν σασί. Το HPI Racing Blitz που είναι Short Course είναι και αυτό πάνω κάτω το ίδιο (τα Short Course είναι εξέληξη των truggy με βασικές διαφορές το μήκος, τα λάστιχα και το καπάκι). Το Associated SC10B είναι και αυτό Short Course απλά έχει διαφορετικό καπάκι. Το KYOSHO RAGE VEi είναι ένα "κλασσικό 4WD truggy" και το HPI Racing Bullet ST μια λίγο πιο μπερδεμένη υπόθεση. Έχει σχεδιασμό που παραπέμπει σε 1/8 πιο πολύ παρά σε 1/10.
Η Traxxas είναι μια εταιρία που βγάζει μοντέλα για παιχνίδι μόνο και κατα την άποψη μου έχει πολύ καλό σύστημα τηλεκατεύθυνσης και μοτέρ/ESC. Επειδή διαθέτει γυροσκόπιο ενσωματομένο στον δέκτη, λογικά θα είναι το πιο εύκολο από τα πισωκίνητα στην οδήγηση σε δύσκολα μέρη. Η ΗΡΙ φτιάχνει και αυτή μοντέλα για παιχνίδι αλλά η τηλεκατεύθυνση της έχει μείνει πίσω σε σχέση με την Traxxas και το μοτέρ είδικά στο Bullet το θεωρώ "μικρό" για το μέγεθος και βάρος του μοντέλου. Η Kyosho βγάζει και αγωνιστικά μοντέλα αλλά το Rage αν δεν κάνω λάθος δεν είναι ένα από αυτά. Έχει απαράδεκτη τηλεκατεύθυνση αλλά επόνυμο μοτέρ που είναι λίγο περίεργο βέβαια μιας και συμπεριλαμβάνει και το ESC πράγμα που σημαίνει πως αν απαφασίσεις να αλλάξεις το μοτέρ θα πρέπει να πάρεις και ESC οπωσδήποτε. Τέλος η Associated βγάζει κυρίως αγωνιστικά μοντέλα και τα RTR της είναι οικονομικές εκδόσεις των μοντέλων αυτών. Πίσω από την Associated υπάρχει η Thunder Tiger που βγάζει μοντέλα για παιχνίδι και κάποια πράγματα του SC10B έρχονται από εκεί, όπως η τηλεκατεύθυνση. Μοτέρ/ESC έχει σχετικά απλά αλλά αξιοπιστα. Ένα αγωνιστικό σασί είναι καλό για αγώνες αλλά λογικά ένα σασί σχεδιασμένο για αλάνες να είναι καλύτερο στην αλάνα από ένα αγωνιστικό!
Καταγράφηκε

Νίκος! Smiley
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #5 στις: Παρασκευή 21 Ιούλ 2017, 14:38:00 »

Καλησπέρα και από μένα μετά από καιρό! Smiley

Γεια σου Νίκο,χάθηκες! Να παίξουμε
Καταγράφηκε

Installation failed.
fanis81
Μέλος
*

« Απάντηση #6 στις: Τρίτη 25 Ιούλ 2017, 14:49:33 »

Παιδιά καλησπέρα, σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια-συμβουλές σας έστω και καθυστερημένα.

Είναι πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές. Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι τόσα αντικειμενικά τα πράγματα μιας και πολλά εξαρτώνται από τον χρήστη, από το που και πως παίζεις, την συντήρησή του κλπ.
Πέρα από το οδήγηση πολύ ενδιαφέρουσα διαδικασία είναι ο καθαρισμός/συντήρηση/αναβαθμίσεις του τηλεκατευθυνόμενου.
Με προβληματίσατε με την επιλογή 2WD ή 4WD...

Αν και το λέτε σχεδόν όλοι οι πιο έμπειροι ότι η κλίμακα 1/8 είναι καλύτερη δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο εντός budget. Για μεταχειρισμένα κοιτάω στο car.gr αλλά δεν βρίσκω κάτι καλό (πολύ πιθανό να μην ξέρω να κρίνω σωστά)
Επίσης, έχω δει στα κινέζικα site gearbest & banggood ότι υπάρχουν κάποια μοντέλα σε καλύτερες τιμές (JLB Cheetah, DHK, Thunder Tiger Bushmaster) αλλά τι γίνεται με τα ανταλλακτικά?Huh?
Από Κίνα έχουν αρχίσει πλέον να υπάρχουν πιθανότητες να στο περάσουν από τελωνείο???

Έτσι κ' αλλιώς μέσα στο καλοκαίρι δεν θα κάνω κάτι, οπότε θα το ξαναδώ το θέμα από Σεπτέμβρη.

Σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας.
Καταγράφηκε
astanapane
RC Master

Eνα καλο GT

« Απάντηση #7 στις: Πέμπτη 27 Ιούλ 2017, 09:22:03 »

Θα σου πω και εγω οτι ειναι κριμα να πας σε 1/10.

Για μενα το μονο 1/10 που αξιζει απιστευτα ειναι το Savage XS. Το λεω και το ξανα λεω το αμαξακι, γιατι πραγματικα δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο του, τοσο στο σασι οσο και στο αμαξωμα. Κανει για τα παντα. Και εντος δρομου και εκτος.

Στην θεση σου θα μαζευα χρηματα, δεν σε βιαζει κανενας νομιζω, και θα πηγαινα σε 1/8.

Εγω εμαθα πολλα απο τα παιδια εδω μεσα.....και ακομα μαθαινω. Εκανα πολλα λαθη στην αρχη, ευτυχως ομως τωρα εχω καταληξει.

Πουλησα ολα τα 10αρια που είχα, και φτιαχνω κομματι κομματι μονος μου Savage XL FLux.

Σκεψου και εσυ καλα. Συνήθως ειναι πολυ καλυτερα αν φτιάξεις κομμάτι κομμάτι αυτο που θες. Γιατι ετσι θα καταλάβεις και πως να το λύνεις και πώς να το δένεις. Δεν ειναι καθόλου δύσκολο.

Σε όποιαν σου επιλογή εμείς μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Καταγράφηκε

3x WR8 Flux coolman

6x Savage , Flux , 5.9 , XL piece by piece

Futaba 4PX

CPU:i7 4720HQ, 16GB, 4Gb GTX960M, 512 SSD, UHD
Yoga Book CPU:Quad-Core Intel® Atom™ x5-Z8550,4GB, 128GB SSD,
saxo_29
Μέλος με ανησυχίες

Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

« Απάντηση #8 στις: Πέμπτη 27 Ιούλ 2017, 18:24:01 »

Εχοντας περασει απο διαφορα...και εχοντας κανει πολλα λαθη θα συμφωνησω απολυτα με τα παιδια. Εφοσον θες να πας σε χωματινο, για μενα ειναι μονοδρομος το 1/8 εκτως απο το HPI Savage Flux η το Bullet Flux σε ηλεκτρικο.....και τα δυο ειναι σκυλια και στην κλιμακα που λες 1/10.

Εαν ενδιαφερεσαι για θερμικο ...πας τρεχοντας σε 1/8. Σε αυτη την περιπτωση ..βρισκεις σε καλη κατασταση μεταχειρισμενο Habao Hyper 7, OFNA κλπ...στο γνωστο site με τις αγγελιες.

Αυτα τα αμαξακια ειναι σχετικα οικονομικα, και σκυλια...δεν παθαινουν ζημιες ευκολα.

Σε 1/8 θερμικο..μπορεις να βαλεις κινητηρα .21 μεχρι και .28 ...τα οποια τα βρισκεις σε καλυτερες τιμες απο τα κινητηρακια .12 - .15 που συνηθως παιρνουν τα 1/10 και ειναι ποιο δυσευρετα.

Εαν πας σε καινουργιο τοτε μαζεψε τα χρηματα σου και παρε οτι καλυτερο στο budget που διαθετεις.
Καταγράφηκε
kostasvale-brushlessmaniac
Αξιολόγηση αγοράς: (+1)
RC Master

« Απάντηση #9 στις: Σάββατο 29 Ιούλ 2017, 17:40:20 »

Το ξερω οτι ειναι ζαλαδα να σου προτεινει ο καθενας τα δικα του και θα φανω βαρετος στους "πιο παλιους" καθως  η μονιμη μου προταση για 1/10 4wd χωματινο ειναι το hobao hyper tt !!!
 Θεωρω οτι ειναι οτι πιο durable υπαρχει  στην κατηγορια του !
 Ωστοσο καλο θα ειναι να εχεις στο νου ολα αυτα που ειπαν και ο δημητρης (4kinitos) και ο νικος (nghgeo) (που εισαι ρε νικολαα?? Smiley )
 καθως ειναι παιδια με πολυ μεγαλη εμπειρια στο μοντελισμο !
 Το θεμα των ανταλλακτικων ειναι κατι που ποναει πλεον ακομα και με τα kyosho που παλαιοτερα εβρισκες τα παντα !
 Οποτε μην περιμενεις καμια σουπερ υποστηριξη.... και τις περισσοτερες φορες ακομα και παραγγελια να κανεις για καποιο μη διαθεσιμο ανταλλακτικο  απο καποιο καταστημα στην ελλαδα θα αργησει πολυ περισσοτερο απ το να το παρεις εσυ απο εξωτερικο .... δυστηχως η ευτηχως ο κολωσος που ακουει στο ονομα amain εχει τεραστιο στοκ ,απ τις χαμηλοτερες τιμες και τα φθηνοτερα μεταφορικα!( προσοχη μονο στο τελωνιο οπως ειπε και ο δημητρης .... ειδικα το τελευταιο διαστημα εχουν αλλαξει τα πραγμτα στα τελωνια  βασει οδηγιων του μοσχοβισι και πλεον οτιδηποτε ερχετε απο τριτες χωρες μεσω courier ανεξαρτητως ποσου περναει τελωνιο... οποτε το κλασικο ταχυδρομειο ειναι μονοδρομος αν δεν θες να μπλεξεις με τελωνια)
 Απ τα μοντελ που προτεινες  ,ουσιαστικα μπορουν να χωριστουν σε δυο κατηγοριες .... η αλλιως δυο σχολες r/c αν θες.
 Αυτα που ειναι δικηνητα με το κλασικο πλαστικο σασι τυπου μπανιερα

1) Traxxas Rustler VXL TSM Stadium Truck RTR
3) HPI Racing Blitz Flux 2.4 GHz Brushless
4) HPI E-Firestorm 10T Flux Brushless Stadium Truck RTR
5) Associated SC10B RS Brushless RTR Buggy

Kαι τα τετρκινητα monster

2) HPI Racing Bullet ST Flux RTR
6) KYOSHO RAGE VEi 1:10 EP READYSET 4WD

H σχολη των δικινητων απαιτει πιο ιδανικες συνθηκες προσφυσης αλλα ειναι πολυυυ παιχνιδιαρικα αν εχεις τις οδηγικες ικανοτητες  .
 Παροτι πλαστικα , λογο του οτι ειναι αρκετα ελαφρια και εχουν πολυ λιγοτερα μηχανηκα-κινουμενα μερη ειναι αρκετα ανθεκτικα και με μικρος κοστος συντηρησης.
 Καθοτι ολα τα παραπανω ειναι της ιδιας φιλοσοφιας δεν νομιζω οτι υπαρχουν δραματικες διαφορες μεταξυ τους σε θεμα αντοχης  ή ποιοτητας  οποτε αν πας σε καποιο απ αυτα εστιασε περισσοτερο στα περιφεριακα και περισσοτερο στα ηλεκτρικα

Απ τα τετρακινητα δε θα σου προτεινα το rage ειδικα αν σκεφτεσε για κατι παραπανω απο 2s ,το Bullet ειναι σαφως τερας για 1/10 και εχει πολυ καλη οδικη συμπεριφορα για monster .

Το Hyper tt που σου προτεινα ειναι το next level θα ελεγα ,μπορει να αντεξει μοτερ κατηγοριας 1/8 3σελα και 4σελα set up , δεν ποναει σχεδον πουθενα εκτος απο καποια μεμονομενα πλαστικα parts και ειδικα οτι απαρτηζει το συστημα μεταδοσης δεν καταλαβαινει χριστο .
 Αν το παρεις κατα πασα πιθανοτητα θα πρεπει να το φερεις απο αγγλια δεν νομιζω οτι υπαρχει στην ελλαδα ουτε στο modelsport.gr Που καποτε το ειχε
 οπως βεβαια και τα ανταλλακτικα τα οποια ομως ειναι πολυ φθηνα .

Καταγράφηκε

kostasvale-brushlessmaniac
Αξιολόγηση αγοράς: (+1)
RC Master

« Απάντηση #10 στις: Σάββατο 29 Ιούλ 2017, 17:46:01 »

Θα σου πω και εγω οτι ειναι κριμα να πας σε 1/10.

Για μενα το μονο 1/10 που αξιζει απιστευτα ειναι το Savage XS. Το λεω και το ξανα λεω το αμαξακι, γιατι πραγματικα δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο του, τοσο στο σασι οσο και στο αμαξωμα. Κανει για τα παντα. Και εντος δρομου και εκτος.

Στην θεση σου θα μαζευα χρηματα, δεν σε βιαζει κανενας νομιζω, και θα πηγαινα σε 1/8.

Εγω εμαθα πολλα απο τα παιδια εδω μεσα.....και ακομα μαθαινω. Εκανα πολλα λαθη στην αρχη, ευτυχως ομως τωρα εχω καταληξει.

Πουλησα ολα τα 10αρια που είχα, και φτιαχνω κομματι κομματι μονος μου Savage XL FLux.

Σκεψου και εσυ καλα. Συνήθως ειναι πολυ καλυτερα αν φτιάξεις κομμάτι κομμάτι αυτο που θες. Γιατι ετσι θα καταλάβεις και πως να το λύνεις και πώς να το δένεις. Δεν ειναι καθόλου δύσκολο.

Σε όποιαν σου επιλογή εμείς μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Το xs ειναι 1/12 Λεοναρδε  και θα συμφωνησω οτι ειναι  μια πολυ καλη επιλογη παροτι ολιγον "μικρουλη"
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο 29 Ιούλ 2017, 18:20:56 από kostasvale-brushlessmaniac » Καταγράφηκε

fanis81
Μέλος
*

« Απάντηση #11 στις: Τρίτη 01 Αύγ 2017, 15:10:10 »

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.....με έχουν βοηθήσει και "μπερδέψει" αρκετά. idiot

Με βλέπω πάντως για 1/10 4WD μιας και για 1/8 ξεφεύγω από το budget κανά 150-200€. (ηλεκτρικό πάντα)

99,99% έχετε δίκιο ότι τα 1/8 είναι πιο ολοκληρωμένα αυτοκίνητα αλλά αν περιμένω πότε θα μαζέψω το ποσό (500-550€) δεν θα το πάρω ποτέ.

Εδώ και ένα χρόνο όλο λέω να πάρω το αυτοκινητάκι και όλο κάποια υποχρέωση προκύπτει και το αναβάλω.

Ευχαριστώ και πάλι και καλό καλοκαίρι σε όλους
Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #12 στις: Τρίτη 01 Αύγ 2017, 18:34:08 »

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.....με έχουν βοηθήσει και "μπερδέψει" αρκετά. idiot

Με βλέπω πάντως για 1/10 4WD μιας και για 1/8 ξεφεύγω από το budget κανά 150-200€. (ηλεκτρικό πάντα)

99,99% έχετε δίκιο ότι τα 1/8 είναι πιο ολοκληρωμένα αυτοκίνητα αλλά αν περιμένω πότε θα μαζέψω το ποσό (500-550€) δεν θα το πάρω ποτέ.

Εδώ και ένα χρόνο όλο λέω να πάρω το αυτοκινητάκι και όλο κάποια υποχρέωση προκύπτει και το αναβάλω.

Ευχαριστώ και πάλι και καλό καλοκαίρι σε όλους

Πάντως να ξέρεις ότι με 200 ευρώ για καινούργιο και brushless ακόμα και 1/10 πισωκίνητο το βλέπω πολύ χλωμό.Ειδικά αν υπολογίσεις να πάρεις και καμια μπαταρία λιπο 25-30€ η μια το λιγότερο + 40€ ένας φορτιστής για λιπο σου μένουν 130€.Με αυτό το ποσό αμφιβάλλω αν μπορείς να πάρεις έστω και brushed πισωκίνητο rtr 1/10.

Τώρα όσον αφορά αυτό που λες ότι ΔΕΝ πρόκειται να διαθέσεις παραπάνω από 200ευρώ,δεν θα σε αποθαρρύνω,θα σου πω πάρε έστω κάποιο brushed για να ξεκινήσεις.Μόνο σου θα καταλάβεις μετά πόσο το θες για να πας σε κάποιο ποιο γρήγορο.Όλοι κάπως έτσι ξεκινούν,εγώ αγόρασα πρώτο το hpi e10 στα 180 ευρώ τότε που είναι ένα brushed on-road-drift και είχε μια μπαταρία nimh μαζί που φόρτιζα 6 ώρες και έπαιζα 15 λεπτά.Πραγματικά φόρτιζα και έπαιζα 2 φορές τη μέρα με τον φορτιστή τοίχου που έδινε μαζί και το είχα ευχαριστηθεί πολύ ακόμα και έτσι.Το δεύτερο μοντέλο ήταν πάλι hpi,το wheely king το οποίο ήταν ένα brushed monster 1/12 (τα brushless ήταν πανάκριβα τότε και λίγα ήταν τα rtr που έρχονταν έτοιμα brushless).Εγώ τότε ήθελα να είναι rtr γιατί δεν ήξερα πολλά για να πάρω ηλεκτρικά μόνος μου.ΔΕΝ μετάνοιωσα που τα αγόρασα γιατί δεν είχα λεφτά για κάτι καλύτερο τότε και αν είχα βλέψεις αποκλειστικά για κάτι πολύ ακριβότερο δεν θα έπαιρνα τίποτα,απλά μετά μόνος μου κατάλαβα τι ήθελα και πόσο κόστιζε και βρήκα τρόπους για να μου έρθει φθηνότερα π.χ. να χτίσω κάτι μόνος μου.

Γι'αυτό δεν θα σου πω πάρε κάτι με 500 ευρω ή μην πάρεις τίποτα.Βρες κάτι με το budget που έχεις όσο πιο επώνυμο μπορείς.Μετά αν σ'αρέσει βλέπεις τι κάνεις.Απλά επειδή οι τιμές σε ηλεκτρικά,μοτερ-esc-τηλεκατεύθυνση είναι χαμηλές για να πάρεις έστω κάτι Κινέζικο αλλά δοκιμασμένο μετά μένει το αυτοκίνητο που θα είναι ένα ΚΙΤ που είτε θα το χτίσεις ή θα είναι roller.Τα κιτ συνήθως είναι αγωνιστικά και είναι πανάκριβα αλλά υπάρχουν κάποιες εταιρείες π.χ. hobao κ.α. που δίνουν την επιλογή να τα αγοράσεις σαν roller.Το κύριο πρόβλημα σου είναι ότι δεν έχεις μπαταρίες,φορτιστή και μια τηλεκατεύθυνση,μετά με 300-320 θα μπορούσες να χτίσεις 1/8 buggy brushless που θα φυσάει.Π.χ. HoBao Hyper VS roller.
« Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη 01 Αύγ 2017, 18:35:43 από 4kinitos » Καταγράφηκε

Installation failed.
fanis81
Μέλος
*

« Απάντηση #13 στις: Τετάρτη 02 Αύγ 2017, 08:35:35 »

Καλημέρα.....δεν το έγραψα καλά και σας μπέρδεψα.

Το budget που μπορώ να διαθέσω είναι 400-450€ max. μαζί με φορτιστή και μπαταρία lipo. Γι΄ αυτό σας ρώτησα στο 1ο email για τα συγκεκριμένα μοντέλα.
Τα καινούργια 1/8 που βρίσκω ξεκινάνε στα 450-500€ + φορτιστής  + μπαταρία = περίπου 550€

Αυτό εννοούσα με το "ξεφεύγω από το budget 150-200€" και όχι ότι το budget μου είναι τόσο.....my mistake. Με τόσο χρήματα δεν θα έκανα καν την κουβέντα

Και για να μην παραξηγηθώ δεν κρίνω όσους διαθέτουν τόσα χρήματα προς θεού (οι καταστάσεις είναι πολύ δύσκολες για όλους)......απλά κατά την ταπεινή μου άποψη θεωρώ ότι ένα Rc 1/10 ή 1/8 ξεφεύγει από την έννοια του παιχνιδιού
και ότι για να πάρεις κάτι αξιόπιστο με βάθος χρόνου, να το ευχαριστηθείς και να μην πετάξεις τα λεφτά σου θα πρέπει να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό στην αρχή.

Το να πάρω ένα σασί και να προσθέσω μοτέρ-esc, servo, τ/κ κλπ. το φοβάμαι γιατί πολύ απλά δεν ξέρω και ούτε έχω κάποιον φίλο για να με καθοδηγεί. Γι' αυτό τον λόγο σκέφτομαι ένα καλό rtr brushless.
Καταγράφηκε
Cmos
Αριστούχος

« Απάντηση #14 στις: Τετάρτη 02 Αύγ 2017, 12:52:08 »

Δε θα πω πολλά γιατί όλα όσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα είναι σωστά από όποια πλευρά και να τα δεις. Για μένα πάρε 1/8 ότι και να κάνεις. Και με το 1/10 μια χαρά θα είσαι αλλά πάντα θα θες το 1/8. Όσο για τιμή σου παραθέτω ένα αξιόλογο αμαξάκι της THUNDER TIGER το οποίο βγαίνει στα 460 με μπαταρίες. Το μόνο που θες ακόμα είναι φορτιστής αλλά βρίσκεις και με 30 ευρώ από έξω. Είσαι στα 40 με 50 ευρώ πάνω από το budget σου αλλά νομίζω θα το ευχαριστηθείς.

http://www.ebay.com/itm/Thunder-Tiger-6407-F111-e-MTA-G2-rot-BL-2-4GHz-FS-RTR-1-8-2x3s-LiPo-/291796927861?hash=item43f073c575:g:V4sAAOSwNSxVayg7

http://www.ebay.com/itm/iMAX-B6AC-AUTO-50W-B6AC-LiPo-Battery-Balance-Charger-Carica-Batterie-Bilancia-/141959168356?hash=item210d6d0164:g:1CMAAOSw2GlXD1~x

και τα λινκ είναι από Γερμανία ώστε να μη φοβάσαι τελωνείο  ΟΚ
Καταγράφηκε

Traxxas E-REVO 1/10
Losi mini 8ight
Losi LST XXL
HPI Roadstar
Mantua model Lancia Delta
Traxxas nitro 4tec
Traxxas RAD2
Traxxas Fiero GTP
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση