gfxgfx* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή   gfxgfx
gfx gfx
gfx
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη 21 Νοέ 2017, 05:28:13

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Πρόσφατα Θέματα
από Nisko
[Κυριακή 19 Νοέ 2017, 18:23:11]

από kilrathy13
[Κυριακή 19 Νοέ 2017, 02:10:05]

[Σάββατο 18 Νοέ 2017, 16:59:27]

από 4kinitos
[Πέμπτη 16 Νοέ 2017, 14:24:27]

από petros12
[Τετάρτη 15 Νοέ 2017, 12:33:19]

από 4wheelsbob
[Δευτέρα 13 Νοέ 2017, 18:26:40]

από 4wheelsbob
[Δευτέρα 13 Νοέ 2017, 05:16:17]

από nghgeo
[Πέμπτη 09 Νοέ 2017, 00:42:58]

από ntz
[Τρίτη 07 Νοέ 2017, 21:44:18]

από 4wheelsbob
[Δευτέρα 06 Νοέ 2017, 19:38:40]

από liakoyras
[Δευτέρα 06 Νοέ 2017, 00:47:39]

από astanapane
[Τρίτη 31 Οκτ 2017, 15:23:50]

από astanapane
[Δευτέρα 30 Οκτ 2017, 11:49:29]

από Nisko
[Κυριακή 29 Οκτ 2017, 13:45:03]

από kalaouros
[Σάββατο 28 Οκτ 2017, 21:24:20]
μέλη
Σύνολο μελών: 6620
Τελευταίο: petros12
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 212760
Σύνολο θεμάτων: 15746
Σε σύνδεση σήμερα: 17
Σε σύνδεση έως τώρα: 228
(Σάββατο 28 Μάι 2011, 05:59:19)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 6
Συνολικά: 6
Τα Νέα Σήμερα

Απαγορεύονται τα Greeklish στις συζητήσεις - Όροι χρήσης και κανόνες λειτουργίας του Modelteam  •  Διαβάστε ΕΔΩ

Συνδεθείτε στο Modelteam για να μπείτε στην παρέα μας, να δημοσιεύετε μηνύματα, να βλέπετε φωτογραφίες και να συμμετέχετε στο chat!!!
Σελίδες: 1 [2]   Κάτω
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: διαγραφη φωτογραφιων  (Αναγνώστηκε 490 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jfk60
Αξιολόγηση αγοράς: (0)
RC Master
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #15 στις: Δευτέρα 28 Αύγ 2017, 14:20:11 »

Παιδια καλημερα, μετα απο πολυ καιρο μα παρα πολυ καιρο ξανα γραφω στο forum μιας και το αρθρο εχει ενδιαφερον.

Εχουν γραφτει  πολλα μεχρι τωρα αλλα κατα την γνωμη μου απεχουν πολυ απο το πραγματικο προβλημα (επισκεψιμοτητα στο forum).
Θα κανω μια μικρη αναδρομη για να μπορεσω να στηριξω την αποψη μου.
Στην δεκαετια του 80 και του 90, μην μιλησω για παλαιοτερα, η αποκτηση ενος μοντελου ηταν ονειρο θερινης νυχτος αφου οι τιμες (δραχμες τοτε) ηταν  πραγματικα  <αλμυρες> ετσι λοιπον και τα μοντελομαγαζα ηταν ελαχιστα και κυριως μονο στις μεγαλες πολεις και οι μοντελιστες αναλογοι ...... και οταν λεω μοντελιστες ηταν πραγματικοι κα ενεργοι μοντελιστες (αεροπλανακιδες, αυτικηνητακιδες, τρενακιδες .
Απο το 2000 και μετα με την ελευση του ευρω  οι τιμες των μοντελων εγιναν προσιτες, ετσι λοιπον ολοι αυτοι οι οποιοι ειχαν απωθημενο πλακωθηκαν και αγοραζαν μοντελα κυριως αυτοκινητα και βαρκουλες που ειναι ευκολο να παιξεις σε μια αλανα η σε μια παραλια. Με αυτο το απιστευτο κρεσεντο μοντελομανιας που επεσε στην αγορα αρχισαν να ξεφυτρωνουν  μοντελομαγαζα σε ολη την Ελλαδα κατι σαν το παλιο σλογκαν <καθε πολυ και σταδιο καθε χωριο και γυμναστηριο>, το γνωριζω πολυ καλα διοτι η δουλεια μου ηταν να ταξιδευω και τα εβλεπα, τι να πω μεχρι και στην ερετρια ειχε ανοιξει μαγαζι. Περιττο βεβαια να πω οτι  το μεγαλυτερο μερος αυτων που αγοραζαν ηταν <αλεξιπτωτιστες> και καμια σχεση δεν ειχαν με τον μοντελισμο, θα μου πειτε τωρα τι λες ρε φιλε  για να γινεις μοντελιστης πρεπει να περασεις το σταδιο της <εισαγωγης>, σωστα, η  συνεχεια ομως δικαιωνει την αποψη μου,
Απο το 2008 και μετα που σκαει η κριση ολοι την κανουν με ελαφρα πηδηματακια και λογικο αφου οι περισσοτεροι δεν μπορουν να υποστηριξουν πλεον οικονομικα το καινουργιο <παιχνιδι> τους η δεν εγιναν ποτε πραγματικοι μοντελιστες, ετσι λοιπον ξανα γυρναμε στα παλια γνωστα,  αποδεικνυοντας οτι ολο αυτο το ανθισμα του μοντελισμου και των forum ηταν πλασματικο (κατι σαν την Ελληνικη οικονομια), δηλ. μια φουσκα, φυσικο αποτελεσμα αυτο που βλεπουμε τωρα.
Ημουν πολλα χρονια ενεργο μελος του forum και αυτο γιατι υπηρχε  ενδιαφερον (παρουσιασεις - κατασκευες κλπ) και οχι γιατι υπηρχαν αγγελιες η διαγωνισμοι.
Επαψα να συμμετεχω γιατι δεν εβρισκα πια κανενα ενδιαφερον.

Εγραψα οσο πιο συντομα μπορουσα την αποψη μου, θα μπορουσα να γραψω και αλλους λογους αλλα νομιζω οτι αυτος  ειναι ο συμαντηκοτερος οχι μονο για μενα αλλα και για ολους τους φιλους που εξακολουθουμε να ασχολουμαστε με το αντικειμενο.

Τελος μια παρατηρηση για τον φιλο που εγραψε για το fb, στο fb υπαρχουν αξιολογες ομαδες με α........τους μοντελιστες και σοβαρες συζητησεις και αναρτησεις.
Οπως ειπα και παρα πανω, εχουμε γυρισει στα παλια, μικροι πυρηνες, παρεουλες και οσο πιο οικονομικα μπορουμε χωρις ομως να εχει πεσει το επιπεδο.
Αυτα καλη συνεχεια.
Καταγράφηκε

astanapane
RC Master

Eνα καλο GT

« Απάντηση #16 στις: Δευτέρα 28 Αύγ 2017, 14:44:28 »

Παιδια καλημερα, μετα απο πολυ καιρο μα παρα πολυ καιρο ξανα γραφω στο forum μιας και το αρθρο εχει ενδιαφερον.

Εχουν γραφτει  πολλα μεχρι τωρα αλλα κατα την γνωμη μου απεχουν πολυ απο το πραγματικο προβλημα (επισκεψιμοτητα στο forum).
Θα κανω μια μικρη αναδρομη για να μπορεσω να στηριξω την αποψη μου.
Στην δεκαετια του 80 και του 90, μην μιλησω για παλαιοτερα, η αποκτηση ενος μοντελου ηταν ονειρο θερινης νυχτος αφου οι τιμες (δραχμες τοτε) ηταν  πραγματικα  <αλμυρες> ετσι λοιπον και τα μοντελομαγαζα ηταν ελαχιστα και κυριως μονο στις μεγαλες πολεις και οι μοντελιστες αναλογοι ...... και οταν λεω μοντελιστες ηταν πραγματικοι κα ενεργοι μοντελιστες (αεροπλανακιδες, αυτικηνητακιδες, τρενακιδες .
Απο το 2000 και μετα με την ελευση του ευρω  οι τιμες των μοντελων εγιναν προσιτες, ετσι λοιπον ολοι αυτοι οι οποιοι ειχαν απωθημενο πλακωθηκαν και αγοραζαν μοντελα κυριως αυτοκινητα και βαρκουλες που ειναι ευκολο να παιξεις σε μια αλανα η σε μια παραλια. Με αυτο το απιστευτο κρεσεντο μοντελομανιας που επεσε στην αγορα αρχισαν να ξεφυτρωνουν  μοντελομαγαζα σε ολη την Ελλαδα κατι σαν το παλιο σλογκαν <καθε πολυ και σταδιο καθε χωριο και γυμναστηριο>, το γνωριζω πολυ καλα διοτι η δουλεια μου ηταν να ταξιδευω και τα εβλεπα, τι να πω μεχρι και στην ερετρια ειχε ανοιξει μαγαζι. Περιττο βεβαια να πω οτι  το μεγαλυτερο μερος αυτων που αγοραζαν ηταν <αλεξιπτωτιστες> και καμια σχεση δεν ειχαν με τον μοντελισμο, θα μου πειτε τωρα τι λες ρε φιλε  για να γινεις μοντελιστης πρεπει να περασεις το σταδιο της <εισαγωγης>, σωστα, η  συνεχεια ομως δικαιωνει την αποψη μου,
Απο το 2008 και μετα που σκαει η κριση ολοι την κανουν με ελαφρα πηδηματακια και λογικο αφου οι περισσοτεροι δεν μπορουν να υποστηριξουν πλεον οικονομικα το καινουργιο <παιχνιδι> τους η δεν εγιναν ποτε πραγματικοι μοντελιστες, ετσι λοιπον ξανα γυρναμε στα παλια γνωστα,  αποδεικνυοντας οτι ολο αυτο το ανθισμα του μοντελισμου και των forum ηταν πλασματικο (κατι σαν την Ελληνικη οικονομια), δηλ. μια φουσκα, φυσικο αποτελεσμα αυτο που βλεπουμε τωρα.
Ημουν πολλα χρονια ενεργο μελος του forum και αυτο γιατι υπηρχε  ενδιαφερον (παρουσιασεις - κατασκευες κλπ) και οχι γιατι υπηρχαν αγγελιες η διαγωνισμοι.
Επαψα να συμμετεχω γιατι δεν εβρισκα πια κανενα ενδιαφερον.

Εγραψα οσο πιο συντομα μπορουσα την αποψη μου, θα μπορουσα να γραψω και αλλους λογους αλλα νομιζω οτι αυτος  ειναι ο συμαντηκοτερος οχι μονο για μενα αλλα και για ολους τους φιλους που εξακολουθουμε να ασχολουμαστε με το αντικειμενο.

Τελος μια παρατηρηση για τον φιλο που εγραψε για το fb, στο fb υπαρχουν αξιολογες ομαδες με α........τους μοντελιστες και σοβαρες συζητησεις και αναρτησεις.
Οπως ειπα και παρα πανω, εχουμε γυρισει στα παλια, μικροι πυρηνες, παρεουλες και οσο πιο οικονομικα μπορουμε χωρις ομως να εχει πεσει το επιπεδο.
Αυτα καλη συνεχεια.

Ερέτρια, μπραβο απο εκεί ειμαι και εγω, θυμάμαι είχε ενα μαγαζί κάποτε. Σωστός.

Πάντος, εγω θα επιμείνω λίγο οτι το FB δεν έχει την ζεστασιά ενός φόρουμ. Όπως και να το κάνουμε προς το παρόν δεν είναι το ίδιο.

Θα συμφωνήσουμε όμως σε αυτο που ειπα και πριν. Οτι οι περισσότεροι έχουν γυρίσει στο παρεάκι, χωρίς να ασχολούνται με τα κοινά. Απλα και όμορφα.
Καταγράφηκε

3x WR8 Flux coolman

6x Savage , Flux , 5.9 , XL piece by piece

Futaba 4PX

CPU:i7 4720HQ, 16GB, 4Gb GTX960M, 512 SSD, UHD
Yoga Book CPU:Quad-Core Intel® Atom™ x5-Z8550,4GB, 128GB SSD,
jfk60
RC Master

« Απάντηση #17 στις: Δευτέρα 28 Αύγ 2017, 15:05:27 »

Θα ηταν μεγαλη αγενεια να μην πω ΕΥΓΕ στο Χρηστο τον Γιατρακο που κατω απο αυτες τις συνθηκες και σε τοσο δυσκολους  καιρους κραταει το forum.
Καταγράφηκε

4kinitos
RC Master

« Απάντηση #18 στις: Δευτέρα 28 Αύγ 2017, 18:22:57 »

Το να πέσει το φορουμ θα είναι τραγικό.Δεν ξέρω ποιο είναι το κόστος αλλά φαντάζομαι ότι λόγω και του σαιτ θα είναι στον ίδιο server,συντονιστές δεν είναι συνέχεια από πάνω οπότε καλό είναι να υπάρχει τουλάχιστον σαν εγκυκλοπάιδεια.

Από την άλλη αν πέσει,αυτοί οι 5-10 που ασχολούνται και είναι ενεργά μέλη του,δεν νομίζω να πτοηθούν από την αγάπη για τα μοντέλα τους ή να εγκαταλείψουν.

Παρεμπιπτόντως στο μαγαζί της Ερέτριας είχα ρυθμίσει το mta4 για πρώτη φορά πριν κάτι χρόνια.Τώρα πρέπει να έκλεισε. μπαμ-μπουμ 
Δεν είναι κακό να υπάρχουν σε κάθε πόλη μοντελομάγαζα αρκεί να μπορούν να το υποστηρίξουν.Τα μονοπώλεια δεν βοηθούν κανέναν,ειδικά εμάς.Στα capital control πρέπει να το γιόρτασαν κάποια μοντελομάγαζα από την πλευρά του ότι δεν μπορούσε κανείς να αγοράσει τα ανταλλακτικά του απ'έξω αλλά από την άλλη ίσως τζαμπα χάρηκαν γιατί ΔΕΝ είχαν τίποτα από ανταλλακτικά.Εδώ διαβάζω κόσμο στο facebook να λέει έχω παραγγείλει ανταλλακτικό από Ελλάδα για hpi blitz και περιμένω εδώ και 3 χρόνια.Και ψάχνει άλλο μοντέλο για αγορά γι'αυτό το λόγο...είμαστε ότι να'ναι....του τύπου θέλει η π.....να να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.
Καταγράφηκε

INSTALLING AUTUMN..... ███████████████░░░░░░░░░░░░░░ 44% DONE.
Installation failed.
404 error: Season not found.
Driver Aris
RC Master

Keep the best, f_ck the rest ;)

« Απάντηση #19 στις: Τρίτη 29 Αύγ 2017, 01:20:15 »

Χαζευοντας επεσα πανω σε αυτο το ποστ που , ΚΑΚΩΣ για εμενα ο διαχειρηστης ανεβασε διχως να κανει credit στον Κωστα και στο φορουμ, αλλα τη δεδομενη χρονικη στιγμη, ειναι σωτηριο αφου εχει μερικες απο τις διεγραμμενες φωτογραφιες! Smiley
https://www.facebook.com/allforRc/posts/319590394809106

(εχει μεχρι και τον ιδιο τιτλο απο το πρωτοτυπο Thread του Κωστα Grin  --> http://www.modelteam.gr/index.php?topic=23741.0 )

Κωστα, σε περιπτωση που δν εχεις πια τις φωτογραφιες αυτες, εαν ξεκλεψεις λιγο χρονο κ μπορεις κανε ενα edit να δωσεις στο φορουμ λιγη απο τη χαμμενη του ομορφια ΟΚ
« Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη 29 Αύγ 2017, 01:22:38 από Driver Aris » Καταγράφηκε

Thunder Tiger Sparrowhawk XB (brushless Route 246/Kyosho 120A esc+5000kv motor)
Thunder Tiger EB4 s2 pro NEW VERSION Buggy
Kyosho Inferno MP9 tki3->is coming..
F-22 Raptor homemade from Depron
Spektrum DX3R
GRP-ProLine Tyres
astanapane
RC Master

Eνα καλο GT

« Απάντηση #20 στις: Τρίτη 29 Αύγ 2017, 14:23:51 »

Οι περισσότεροι κάναμε αναφορά γιατι κλείνουν τα μαγαζιά.

Για τον παρακάτω λόγο.

Εδω η τιμη απο Ελληνικο μαγαζι

http://www.modellsport.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=5_98_124&products_id=4549

και εδω η τιμή, απο το ebay. Μην ακουσω κανενα για το συγκεκριμενο προιον να μου πει οτι απο το ebay ειναι μούφα. Μετά μου θέλετε να αγοράζουμε απο εδώ. Ρε ΟΥΣΤ με κεφαλαία.

http://www.ebay.it/itm/371874454543

Καταγράφηκε

3x WR8 Flux coolman

Futaba 4PX

Κωστας s100
MODELTEAM holic
Global Moderator
RC Master

s100 και αντε γεια !!!

« Απάντηση #21 στις: Τρίτη 29 Αύγ 2017, 16:53:53 »

Χαζευοντας επεσα πανω σε αυτο το ποστ που , ΚΑΚΩΣ για εμενα ο διαχειρηστης ανεβασε διχως να κανει credit στον Κωστα και στο φορουμ, αλλα τη δεδομενη χρονικη στιγμη, ειναι σωτηριο αφου εχει μερικες απο τις διεγραμμενες φωτογραφιες! Smiley
https://www.facebook.com/allforRc/posts/319590394809106

(εχει μεχρι και τον ιδιο τιτλο απο το πρωτοτυπο Thread του Κωστα Grin  --> http://www.modelteam.gr/index.php?topic=23741.0 )

Κωστα, σε περιπτωση που δν εχεις πια τις φωτογραφιες αυτες, εαν ξεκλεψεις λιγο χρονο κ μπορεις κανε ενα edit να δωσεις στο φορουμ λιγη απο τη χαμμενη του ομορφια ΟΚ

Cheesy Cheesy θα το σπάσω θα το σπάσω
Καταγράφηκε

MTA...4... S100... 3SPEED!!!!!!!!!!  http://www.modelteam.gr/index.php?topic=22291.0
MTA4 ..... #TORK-BLUR#   http://www.modelteam.gr/index.php?topic=26708.0

Giatrakos
"Giatros"... ή "Doctor"
Global Moderator
RC Master

Αμα δεν είμαι εδω κάτι θα μαστορεύω...στο ιατρείο!

« Απάντηση #22 στις: Τρίτη 29 Αύγ 2017, 20:45:11 »

Παιδιά καλησπέρα και πάλι, το site του καταστήματος είναι σε άλλο server, το φόρουμ το κρατάω σε άλλη εταιρία και πληρώνω ξεχωριστά για να μην το κλείσω, δεν είναι μικρό το κόστος γιατί είναι πλέον πολύ βαρύ και φυσικά όποτε χρειάστηκε ο Σεραφείμ είχε όλη την καλή θέληση και αφιλοκερδώς όλα αυτά τα χρόνια το "υποστήριξε" τεχνικά.
Δεν είναι όλα μόνο θέμα κόστους αλλά και υποστήριξης. Το κρατάω για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους αλλά και γιατί όταν "δημιουργείς" κάτι δεν μπορείς εύκολα να πεις ..."το κλείνω" , όμως θέλει και πολύ χρόνο με τα μηνύματα που μας έρχονται συνέχεια και πρέπει να απαντάμε και ενημερώσεις και σπαμ και πολλά άλλα που επιβαρύνονται πλέον μόνο δύο άτομα και εμείς ελάχιστα μπορούμε να ασχολούμαστε... το μέλλον θα δείξει.

Καταγράφηκε

georgec
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #23 στις: Τετάρτη 30 Αύγ 2017, 11:09:00 »

Για τον παρακάτω λόγο.

http://www.modellsport.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=5_98_124&products_id=4549

και εδω η τιμή, απο το ebay. Μην ακουσω κανενα για το συγκεκριμενο προιον να μου πει οτι απο το ebay ειναι μούφα. Μετά μου θέλετε να αγοράζουμε απο εδώ. Ρε ΟΥΣΤ με κεφαλαία.

Ετσι ηταν ,ετσι ειναι φιλε μου δυστυχως. Απο τις αρχες του 90 που ολοι οι επαγγελματιες του χωρου αδυνατουσαν να συλλαβουν τις δυνατοτηες της πιστωτκης καρτας και του ξενογλωσσου ειδικου τυπου  μεχρι και τωρα που ολα ειναι απλουστερα.
Τοτε που η κοινη πρακτικη ηταν να μετατρεπεται η τιμη απο δολλαρια χιλαδες δραχμες για το ιδιο ακριβως προιον.
Απλα τωρα αυτη η πρακτικη δεν χαρακτηριζει ΟΛΟΥΣ του επαγγελματιες του χωρου, μονο λιγοτερους.

Ειναι και αυτο μια προοδος.
Καταγράφηκε
astanapane
RC Master

Eνα καλο GT

« Απάντηση #24 στις: Τετάρτη 30 Αύγ 2017, 11:58:52 »

Για τον παρακάτω λόγο.

Ετσι ηταν ,ετσι ειναι φιλε μου δυστυχως. Απο τις αρχες του 90 που ολοι οι επαγγελματιες του χωρου αδυνατουσαν να συλλαβουν τις δυνατοτηες της πιστωτκης καρτας και του ξενογλωσσου ειδικου τυπου  μεχρι και τωρα που ολα ειναι απλουστερα.
Τοτε που η κοινη πρακτικη ηταν να μετατρεπεται η τιμη απο δολλαρια χιλαδες δραχμες για το ιδιο ακριβως προιον.
Απλα τωρα αυτη η πρακτικη δεν χαρακτηριζει ΟΛΟΥΣ του επαγγελματιες του χωρου, μονο λιγοτερους.

Ειναι και αυτο μια προοδος.

Επείδη οι περισότεροι δεν καταλαβαίνουμε πόσο όφελος έχουν τα μαγαζια και ας κλέγονται, και δεν μιλάω για όλα τα προιόντα αλλα για τα περισσότερα,  δείτε παρακάτω το παραδειγματάκι.

Αν λοιπόν Αγοράσω το προιόν 2.65 ευρώ και το πουλήσω σε ένα παιδάκι που αγαπάει το ακριβό του χόμπυ στην Ελλάδα 34 ευρώ. Ποιό θα είναι το κέρδος μου;

Πάμε να το δούμε μαζί.

Η διαφορά τιμής είναι 31,35 ευρώ. Το ποσοστο λοιπόν κέρδους ποιό είναι;

Με την απλή μέθοδο των τριών, λέμε οτι η αύξηση της τιμής και παράλληλα το κέρδος του εμπόρου είναι 31,35 ευρώ, πρέπει λοιπόν να υπολογίσω το επι τις 100 της αρχικής τιμής δηλαδη όσο εγώ το αγόρασα 2,65 ευρώ.

Αρα λέγαμε στο δημοτικό, ο υπεράνω αυτός αριθμός, 31,35 επι το αντεστραμένο κλάσμα που είναι 100/2,65 = 31,35 x 37,73 = 1.183 %

Απλό παράδειγμα ανοιχτής αγοράς, του αγοραστή που ψάχνει εναντι του πονηρίσκου πωλητή.
Καταγράφηκε

3x WR8 Flux coolman

Futaba 4PX

Cmos
Αριστούχος

« Απάντηση #25 στις: Τετάρτη 30 Αύγ 2017, 14:37:04 »

Δεν υποστηρίζω τα καταστήματα ή κάτι τέτοιο αλλά πρέπει να αναγνωρίσουμε και το εξής:

1. Μέσα στο 34 ευρώ έχει και ΦΠΑ 24% που σημαίνει ότι από τα 34 τα 6,60 τα παίρνει το κράτος.
2. Επίσης από τα 24,75 που περισσεύουν (34,00-6,60-2,65=24,75) το κράτος στο τέλος του χρόνου θα ζητήσει και φόρο εισοδήματος και τέλος επιτηδεύματος χονδρικά και εύκολα 25% δηλαδή άλλα 6,20.
3. Στα 6,20 που πήρε φόρο θέλει και 100% προκαταβολή για την επόμενη χρονιά δηλαδή άλλα 6,20.
4. Πέσαμε στα 12,35 καθαρό κέρδος από τα 31,00 που είχε στην αρχή
Μπορεί να συνεχιστεί και παρακάτω αλλά χάνει την ουσία το πράγμα. Βλέπουμε το 34 και λέμε πανάκριβα (και όντως είναι...) αλλά υπάρχει και μία εξήγηση ως ενός σημείου γι αυτό. Η αλήθεια είναι ότι η χώρα μας δεν έχει ένα θετικό κλίμα για τις επιχειρήσεις με αποτέλεσμα να μην μπορούν να είναι ανταγωνιστικές.

Τα παραπάνω γράφτηκαν μόνο και μόνο για να δείξω τον παραλογισμό της Ελλάδας με τους μισθούς των 490,00 και την φορολογία στα ύψη σε σχέση με τις τιμές των προϊόντων εδώ που τα ίδια τα βρίσκεις στο 1/5 της τιμής στο εξωτερικό με βασικούς μισθούς 4 φορές πάνω από της Ελλάδας.
Τέλος να αναφέρουμε ότι η παραπάνω ανάλυση δεν ισχύει αν δε κοπεί το μαγικό χαρτάκι (κάτι που το λένε απόδειξη αν θυμάμαι καλά, πάνε και κάποια χρόνια από την τελευταία φορά που είχα δει)!!! Εκεί βάλαμε 31 ευρώ στη τσέπη κανονικά και το βράδυ στον Βέρτη  Ζήτω !!! Ζήτω !!!
Καταγράφηκε

Traxxas E-REVO 1/10
Losi mini 8ight
Losi LST XXL
HPI Roadstar
Mantua model Lancia Delta
Traxxas nitro 4tec
Traxxas RAD2
Traxxas Fiero GTP
astanapane
RC Master

Eνα καλο GT

« Απάντηση #26 στις: Τετάρτη 30 Αύγ 2017, 15:05:19 »

Δεν υποστηρίζω τα καταστήματα ή κάτι τέτοιο αλλά πρέπει να αναγνωρίσουμε και το εξής:

1. Μέσα στο 34 ευρώ έχει και ΦΠΑ 24% που σημαίνει ότι από τα 34 τα 6,60 τα παίρνει το κράτος.
2. Επίσης από τα 24,75 που περισσεύουν (34,00-6,60-2,65=24,75) το κράτος στο τέλος του χρόνου θα ζητήσει και φόρο εισοδήματος και τέλος επιτηδεύματος χονδρικά και εύκολα 25% δηλαδή άλλα 6,20.
3. Στα 6,20 που πήρε φόρο θέλει και 100% προκαταβολή για την επόμενη χρονιά δηλαδή άλλα 6,20.
4. Πέσαμε στα 12,35 καθαρό κέρδος από τα 31,00 που είχε στην αρχή
Μπορεί να συνεχιστεί και παρακάτω αλλά χάνει την ουσία το πράγμα. Βλέπουμε το 34 και λέμε πανάκριβα (και όντως είναι...) αλλά υπάρχει και μία εξήγηση ως ενός σημείου γι αυτό. Η αλήθεια είναι ότι η χώρα μας δεν έχει ένα θετικό κλίμα για τις επιχειρήσεις με αποτέλεσμα να μην μπορούν να είναι ανταγωνιστικές.

Τα παραπάνω γράφτηκαν μόνο και μόνο για να δείξω τον παραλογισμό της Ελλάδας με τους μισθούς των 490,00 και την φορολογία στα ύψη σε σχέση με τις τιμές των προϊόντων εδώ που τα ίδια τα βρίσκεις στο 1/5 της τιμής στο εξωτερικό με βασικούς μισθούς 4 φορές πάνω από της Ελλάδας.
Τέλος να αναφέρουμε ότι η παραπάνω ανάλυση δεν ισχύει αν δε κοπεί το μαγικό χαρτάκι (κάτι που το λένε απόδειξη αν θυμάμαι καλά, πάνε και κάποια χρόνια από την τελευταία φορά που είχα δει)!!! Εκεί βάλαμε 31 ευρώ στη τσέπη κανονικά και το βράδυ στον Βέρτη  Ζήτω !!! Ζήτω !!!

Να προσθεσω κάτι που όλοι το γνωρίζουμε αλλα το παραμελούμε.

Στην Αμερική ο φόρος εισοδηματος αγγίζει το 40%. Όποιος γνωρίζει άλλο ποσοστό να το αναφέρει παρακαλώ. Και ο φόρος καταναλωτικών ειδών απο 11% (Ελλαδα 24%) μπορεί να φτάσει ανα είδος και τα 17%. Οπότε οι επιχειρήσεις έχουν να πληρώσουν τους εργαζόμενους και εκεί, δεν είναι μονο στην Ελλάδα.

Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλα βασικά πράγματα όλοι τα γνωρίζουμε. Γιατί λοιπόν τις χρυσές εποχές τα καταστήματα άνθιζαν και υπήρχε μεγαλύτερη εκμετάλλευση και μηδενική προσέγγιση της πραγματικότητας, δεν μίλαγε κανείς; Τώρα λοιπόν στην ελέυθερη αγορά, με τα capital control, προσπάθησαν να κρατήσουν τα χρήματα εντός της Ελλάδας, αλλα τελικά σιγα σιγά ανοιξε πάλι.

Εγω όσο βλέπω τις τιμές αυτές απλά θα ενημερώνομαι και θα πράττω όπως με συμφέρει. Πήρα λοιπόν 5 τεμάχια και πλήρωσα 13,25 +25 ευρώ μεταφορικά για να μου έρθει νωρίς. Δηλαδή 38,25 σύνολο. Που αν ήθελα να πάρω 5 τεμάχια απο το συγκεκριμένο κατάστημα, (ασε που δεν θα είχε να με εξυπηρετίσει) θα πλήρωνα --> 175 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.

Καταγράφηκε

3x WR8 Flux coolman

Futaba 4PX

Cmos
Αριστούχος

« Απάντηση #27 στις: Τετάρτη 30 Αύγ 2017, 15:22:07 »

Και πολύ καλά έκανες κατά την γνώμη μου αφού και εγώ το ίδιο κάνω.

Εγώ ο μόνος λόγος που έγραψα τα παραπάνω είναι για να δείξω ότι μας πολεμάει η ίδια μας η χώρα σαν καταναλωτές και μας αναγκάζει να διώχνουμε λεφτά προς τα έξω με όποιον τρόπο μπορούμε. Έτσι ποτέ δε θα γίνουμε ανταγωνιστικοί ώστε να βγούμε στις αγορές (όποτε το ακούω σαν ανέκδοτο μου φαίνεται). Μη ξεχνάμε επίσης ότι ζούμε σε μια χώρα που δε παράγει τίποτα πόσο μάλλον τηλεκατευθυνόμενα. Δεν είναι τυχαίο ότι στα τηλεκατευθυνόμενα πάντα στο ebay τις πιο χαμηλές τιμές της έχει η Κίνα και μετά η Αμερική αν το ανταλλακτικό παράγεται εκεί.

Υπάρχει βέβαια και το άλλο σενάριο κατά το οποίο επειδή τα ανταλλακτικά στα Ελληνικά μαγαζιά είναι είδος προς εξαφάνιση είναι σαν να αγοράζεις πλέον "έργα τέχνης" και όχι ανταλλακτικά. Έτσι θα έλεγα δικαιολογείται η εξωφρενική τιμή που βρήκες. Τι ήθελες Ρέμπραντ με 2,65?  Grin 
Καταγράφηκε

Traxxas E-REVO 1/10
Losi mini 8ight
Losi LST XXL
HPI Roadstar
Mantua model Lancia Delta
Traxxas nitro 4tec
Traxxas RAD2
Traxxas Fiero GTP
astanapane
RC Master

Eνα καλο GT

« Απάντηση #28 στις: Τετάρτη 30 Αύγ 2017, 15:51:22 »

Εχω βάλει πολλες φορές τον εαυτό μου να σκεφτώ αν έχω εγώ λάθος που έχει φτάσει η χώρα μας εδώ. Είμαι απο τους ανθρώπους που αναλαμβάνω τις ευθύνες μου και προσπαθώ να δώσω ευκαιρίες.

Πια είμαι πεπισμενος, οτι ΟΧΙ δεν φταίω εγώ που η Ελλάδα δεν βγαίνει στις αγορές. Θα μπορσούσαμε με τοσα λεφτα που έμπαιναν απο την ευρωπαική ένωση απο το '75 και μετά, (οχι οτι πριν δεν έβαζαν αλλα λυπάμαι που θα το πω, κοιτα που φτάσαμε να λέμε οτι επι χούντας τελικά γίνονταν έργα) , τα πανεπιστήμια να κράταγαν μέσα τους επιστήμονες και να αρχιζαν επιχειρήσεις να βγάζουν υπολογιστές - κινητά - αυτοκίνητα κτλ. Αλλα ο κόσμος είχε σανό στο κεφάλι ποτισμένο με πολιτικά φαντάσματα. Αυτά τα φαντάσματα μας κινηγούν ακόμα και σήμερα. Οταν έρθει ο goastbuster τότε ίσως να ξαναβγούμε στις αγορές.
Καταγράφηκε

3x WR8 Flux coolman

Futaba 4PX

Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
Εκτύπωση
Μεταπήδηση σε: