gfxgfx* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή   gfxgfx
gfx gfx
gfx
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη 19 Οκτ 2017, 22:19:35

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Πρόσφατα Θέματα
από 4wheelsbob
[Σήμερα στις 03:06:33]

από theo16v
[Χθες στις 21:52:56]

[Χθες στις 13:33:27]

[Χθες στις 12:25:54]

από karamteo
[Τρίτη 17 Οκτ 2017, 21:21:32]

από Nisko
[Τρίτη 17 Οκτ 2017, 18:58:08]

από liakoyras
[Τρίτη 17 Οκτ 2017, 02:18:29]

από 4wheelsbob
[Δευτέρα 16 Οκτ 2017, 04:23:48]

[Κυριακή 15 Οκτ 2017, 22:41:11]

[Κυριακή 15 Οκτ 2017, 14:41:52]

από nghgeo
[Παρασκευή 13 Οκτ 2017, 13:10:56]

από Cmos
[Πέμπτη 12 Οκτ 2017, 23:35:57]

από 4kinitos
[Τρίτη 10 Οκτ 2017, 23:15:41]

[Τρίτη 10 Οκτ 2017, 18:08:40]

από ntz
[Τρίτη 10 Οκτ 2017, 11:20:50]
μέλη
Σύνολο μελών: 6616
Τελευταίο: adreas221
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 212621
Σύνολο θεμάτων: 15738
Σε σύνδεση σήμερα: 23
Σε σύνδεση έως τώρα: 228
(Σάββατο 28 Μάι 2011, 05:59:19)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 12
Συνολικά: 14
Τα Νέα Σήμερα

Απαγορεύονται τα Greeklish στις συζητήσεις - Όροι χρήσης και κανόνες λειτουργίας του Modelteam  •  Διαβάστε ΕΔΩ

Συνδεθείτε στο Modelteam για να μπείτε στην παρέα μας, να δημοσιεύετε μηνύματα, να βλέπετε φωτογραφίες και να συμμετέχετε στο chat!!!
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΣΑΣΙ RWD  (Αναγνώστηκε 227 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
liakoyras
Αξιολόγηση αγοράς: (0)
Ενεργό μέλος
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 02:59:41 »

Ήρθε η ώρα για το πισωκίνητο.

Απ' ότι βλέπω, στην μικρή κατηγορία τιμής υπάρχουν:
(τιμές με μεταφορικά)

3RACING D4 RWD:
- Black edition με μονό αμορτισέρ μπροστά, στα 105€ από rcmart. Γιατί μονό αμορτισέρ; Είναι όντως καλύτερο από δύο;
- Alloy & carbon kit, στο ebay από 132€, στο aliexpress από 125€. (Αυτό στο στέλνουν σε ένα κουτάκι τοσοδά, το πιθανότερο απ' όλα για να γλυτώσεις τελωνείο...)
- απλό κιτ στο ebay, από 144€. Το rcmart το ξεστόκαρε, δεν το βρίσκω πουθενά.

Yokomo YD-2:
- από banzai hobbies στην Ιαπωνία (δεν το βρήκα αλλού), 157€. Το μανίσιο έχει αρκετά τιμόνια ή χρειάζεται upgrades?

MST:
- FXX-D S II FRM, 115€ από rcmart.
- FXX-D S II IFS, 124€ από rcmart. Άλλο πάλι και τούτο το IFS... σε τι χρησιμεύει ακριβώς; κάνει μεγάλη διαφορά;
- RMX S 2.0, 149€ από rcmart.

'Εχω το D4 AWD, γι' αυτό ένας πόντος στο D4 RWD. Τα yokomo είναι όμως νομίζω μυθικά... Αλλά τα MST έχουν καλύτερη ποιότητα, ε;
Ποιο είναι το καλύτερο από τα D4, το mono ή το alloy+carbon?
Ποιο είναι καλύτερο, το FXX ή το RMX? (υποθέτω λόγω τιμής , το RMX. Σε τι είναι καλύτερο όμως?)

Κάποιο άλλο;

Πέστε και σεις καμιά γνώμη...
Καταγράφηκε
tasulm
Μέλος με ανησυχίες

« Απάντηση #1 στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 17:59:53 »

Ήρθε η ώρα για το πισωκίνητο.

Απ' ότι βλέπω, στην μικρή κατηγορία τιμής υπάρχουν:
(τιμές με μεταφορικά)

3RACING D4 RWD:
- Black edition με μονό αμορτισέρ μπροστά, στα 105€ από rcmart. Γιατί μονό αμορτισέρ; Είναι όντως καλύτερο από δύο;
- Alloy & carbon kit, στο ebay από 132€, στο aliexpress από 125€. (Αυτό στο στέλνουν σε ένα κουτάκι τοσοδά, το πιθανότερο απ' όλα για να γλυτώσεις τελωνείο...)
- απλό κιτ στο ebay, από 144€. Το rcmart το ξεστόκαρε, δεν το βρίσκω πουθενά.

Yokomo YD-2:
- από banzai hobbies στην Ιαπωνία (δεν το βρήκα αλλού), 157€. Το μανίσιο έχει αρκετά τιμόνια ή χρειάζεται upgrades?

MST:
- FXX-D S II FRM, 115€ από rcmart.
- FXX-D S II IFS, 124€ από rcmart. Άλλο πάλι και τούτο το IFS... σε τι χρησιμεύει ακριβώς; κάνει μεγάλη διαφορά;
- RMX S 2.0, 149€ από rcmart.

'Εχω το D4 AWD, γι' αυτό ένας πόντος στο D4 RWD. Τα yokomo είναι όμως νομίζω μυθικά... Αλλά τα MST έχουν καλύτερη ποιότητα, ε;
Ποιο είναι το καλύτερο από τα D4, το mono ή το alloy+carbon?
Ποιο είναι καλύτερο, το FXX ή το RMX? (υποθέτω λόγω τιμής , το RMX. Σε τι είναι καλύτερο όμως?)

Κάποιο άλλο;

Πέστε και σεις καμιά γνώμη...
Αφου έχεις το awd δεν βρίσκω λόγω να τα ξανασκάσεις για το RWD.
Βγάζεις ημιαξόνια, κουμπώνεις γυροσκόπιο και έτοιμος (θεωρητικά γιατί θές αρκετά upgrades για να παίξεις σοβαρά)

FXX το διαγράφεις απο τη λίστα

Yd-2 και RMX S ειναι τα πιο πρόσφατα μοντέλα απο τις πιο σοβαρές εταιρείες του χώρου και θα παίξουν σχεδόν out of the box, και βασικά δεν επίγει καμία αναβάθμιση για να παίξουν. Και τιμόνια έχουν, και σωστή άκερμαν μπορεις να βγάλεις.

Το RMX S αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ζαντολάστιχα στο κουτι, το yokomo δεν θυμάμαι.

Επίσης νομίζω οτι γενικά στα yokomo υπάρχει μια σχετικη δυσκολία να βρίσκεις μαμά ανταλλακτικά (οχι upgrades)
Για mst υπάρχουν 2 ταιβανέζοι στο ebay που έχουν τα πάντα.

Προσωπικά θα ήθελα το yd2 αλλά θα έπαιρνα το RMX S Tongue

Εχε υπόψιν οτι απο japan συνήθως παίζει αποστολή μόνο με EMS άρα ακριβά μεταφορικά.

Σε κάθε περίπτωση πες να σου γράψουν αρκετά μικρότερη αξία στο δέμα γιατι θα το φας το τελωνειάκι στανταρ πλέον.
Καταγράφηκε
nghgeo
RC Master

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2 στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 19:33:26 »

Πρόσεξε πολύ γιατί οτιδήποτε αγοράσεις εκτός Ευρώπης θα φάει τελωνίο και θα σου έρθει αρκετά πιο αρκιβά!

Μέχρι στιγμής μόνο το Yokomo έχω βρει από Ευρώπη. (www.teamyokomo.eu)

Μείνε μακρυά από το Alloy & carbon kit D4. Είναι κακό αντίγραφο ελεινής ποιότητας.Στο πρώτο κοπάνιμα θα αρχίσουν να στραβώνουν τα αλουμίνια και να κλωτσάνε τα σπειρώματα...

Μην πάρεις όμως γενικά 2ο σασί... Δεν μπορείς να παίζεις με 2 σασί. Το ένα θα το αφήσεις στην άκρη και είναι κρίμα...
Καταγράφηκε

Νίκος! Smiley
liakoyras
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #3 στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 19:42:21 »

Σκεφτόμουν για δεύτερο σασί ώστε αν ζορίζομαι με το πισωκίνητο να έχω καβάντζα.

Οκ, θα κάνω μια δοκιμή με το υπάρχον. (Ψάχνοντας για μια ευκαιρία στο ιμπέι)

τι upgrades χρειάζεται το D4 για να παίξει RWD;

γιατί όχι το FXX? (βρήκα ένα μεταχειρισμένο στην αγγλία που παζαρεύω...)

Ποιο είναι το καλύτερο steering upgrade για το D4 AWD και ποιο για το RWD?
Καταγράφηκε
liakoyras
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #4 στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 19:43:41 »

Α ναι, δεν χρειάζονται και τα steering extensions για να μεγαλώσουν τα τιμόνια?
Καταγράφηκε
liakoyras
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #5 στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 19:50:09 »

Α ναι, και τα φθηνά αλουμινένια εξαρτήματα στο ιμπέι είναι κι' αυτά κακής ποιότητας;
Καταγράφηκε
tasulm
Μέλος με ανησυχίες

« Απάντηση #6 στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 21:34:11 »

Α ναι, δεν χρειάζονται και τα steering extensions για να μεγαλώσουν τα τιμόνια?
σωστα, θεωρητικά αυτό είναι το μόνο απαραίτητο για να το γυρισεις σε πισωκίνητο, μαζί με το γυροσκοπιο βέβαια.
Καταγράφηκε
liakoyras
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #7 στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 22:10:38 »

Βγάζεις ημιαξόνια, κουμπώνεις γυροσκόπιο και έτοιμος (θεωρητικά γιατί θές αρκετά upgrades για να παίξεις σοβαρά)

Ποια είναι αυτά τα upgrades? Τα φθηνά από το ebay κάνουν ή δεν είναι σόι;
Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

« Απάντηση #8 στις: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 23:14:30 »

τι upgrades χρειάζεται το D4 για να παίξει RWD;

Για να ξέρεις ακριβώς τι θα χρειαστείς,και την παραμικρή βίδα που χρειάζεται,κατέβασε τα μανουαλ και των δυο,βάλτα δίπλα δίπλα και θα βρεις μόνος σου ακριβώς τι χρειάζεται.Αυτό κάνω εγώ σε αυτοκίνητα που μοιράζονται ανταλλακτικά ή θέλω να κάνω conversion από το ένα στο άλλο.Ότι και να σου πει ο καθένας σίγουρα κάτι θα ξεχάσει,αν το κάνεις μόνος σου θα πάρεις ότι ακριβώς χρειάζεσαι και μπορεί να σώσεις και κάποια λεφτά,απλά θέλει λίγο χρόνο να αφιερώσεις.

Για το τελωνείο αν κάνουν εκτίμηση των προϊόντων όπως έχει αναφερθεί,ακόμα και υποτιμολόγηση να γίνει,αν το κουτί γράφει το μοντέλο και τους έχουν βάλει να μπαίνουν στη διαδικασία να googlaroyn και να βλέπουν τιμές και να κοστολογούν ανάλογα,τότε απλά υπολογίζεις από τώρα περίπου τα διπλά της παραγγελίας για παραγγελίες άνω των 45€.Μπορεί στα τκ. να μην γίνεται τέτοιο ψάξιμο αλλά δεν είμαστε και σίγουροι.Σε δέμα από Αμερική που πήρα πρόσφατα εκτός του ότι άργησε όταν ήρθε στην Ελλάδα,είχε και ταινία τελωνείου πάνω αλλά ο τύπος που μου έστειλε τα πράγματα τα είχε βάλει χύμα χωρίς κουτιά και ήταν μεταχειρισμένα με χαμηλό αναγραφόμενο κόστος σε μεγάλο κουτί,παρόλαυτά δεν πλήρωσα κάτι στο τελωνείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη 10 Οκτ 2017, 23:29:07 από 4kinitos » Καταγράφηκε

INSTALLING AUTUMN..... ███████████████░░░░░░░░░░░░░░ 44% DONE.
Installation failed.
404 error: Season not found.
nghgeo
RC Master

« Απάντηση #9 στις: Τετάρτη 11 Οκτ 2017, 13:55:34 »

Το θέμα είναι όμως πως αν πάρει το manual από το RWD και το φτιάξει όπως λέει εκει πέρα με τα πράγματα που δείχνει, λογικά δεν θα καταφέρει να παίξει...

Είναι σαν αυτό που λέει ο Θανάσης πως με τα extensions και ένα gyro "θεωρητικά" θα παίξει.... Όμως η θεωρία και η πράξη απέχουν πάρα πολύ...

Από τα παιδιά στην παρέα ο Σταύρος έδωσε 200+ ευρώ για να κάνει το D3 πισωκίνητο και το μετάνιωσε 1000 φορές. Το έχει παρατήσει και παίζει με άλλο σασί. Ο Θανάσης προσπάθησε να κάνει το D4 πισωκίνητο και παίζει και αυτός με άλλο σασί. Και οι 2 έχουν παιδευτεί πάρα πολύ στην προσπάθεια να τα κάνουν να δουλέψουν σωστά... Ο Γιώργος σχεδιάζει πύργους και τιμονιέρες να πάει να κόψει πράγματα σε CNC μπας και το κάνει να παίξει... Ο Speedy έχει αλλάξει αρκετά πράγματα αλλά γενικά δεν παίζει πολύ τώρα τελευταία. Μόνο ο Casper παίζει με το Sakura αρκετά "μαμά" αλλά και αυτός δεν παίζει πολύ πια... Όλοι έχουν κάνει τις πατέντες τους και όλοι έχουν συναντήσει διαφορετικά προβλήμετα.

Από εκεί και πέρα, αρκετά παιδιά στην παρέα έχουν και 2ο και 3ο σασί αλλά όλοι παίζουν μόνο με ένα από αυτά. Αν κάθε φορά που σε ζορίζει το πισωκίνητο για παράδειγμα πιάνεις το AWD τότε δεν θα στρώσει ποτέ το RWD να παίξει σωστά...

Το MST FFX είναι με άξονα και έχει το μοτέρ μπροστά. Για να μεταδόσει την κίνηση από το μοτέρ στον άξονα εχει ένα αποτυχημένο σύστημα με γρανάζια που δεν οφελεί σε τίποτα και δημιουργεί αντίθετα αρκετά προβλήματα με σημαντικότερο από όλα το ότι τα γρανάζια φθείρονται εύκολα και μετά κάνει τρομερό θόρυβο μέχρι να τα αντικαταστήσεις όλα.

Τα αλουμινένια upgrades είναι μια μεγάλη κουβέντα... Ναι τα extensions της τιμονιέρας καλό είναι να είναι αλουμινένια αλλά για παράδειγμα τα κάτω ψαλίδια δεν ξέρω αν πρέπει να τα βάλει κανείς... Ειδικά τα φθηνά αντίγραφα και ειδικά αν ακόμα κοπανάς από εδώ και από εκεί... Το πλαστικό ψαλίδι έχει κάποιο flex και απορροφά δυνάμεις οι οποίες θα έκαναν ζημιά αλλού. Το ακριβό σκληρό αλουμινένιο ψαλίδι τις μεταφέρει αυτούσιες σε άλλα εξαρτήματα και μετά στραβώνουν άξονες και βάσεις ψαλιδιών. Ο θανάσης έδωσε 100 ευρώ για πίσω ψαλίδια και είχε θέμα με τους άξονες μετά αν θυμάμαι καλά. Το φθηνό αλουμινένιο ψαλίδι θα στραβώσει και τον άξονα και θα στραβώσει και αυτό... Tongue
Καταγράφηκε

Νίκος! Smiley
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #10 στις: Τετάρτη 11 Οκτ 2017, 19:02:15 »

Το θέμα είναι όμως πως αν πάρει το manual από το RWD και το φτιάξει όπως λέει εκει πέρα με τα πράγματα που δείχνει, λογικά δεν θα καταφέρει να παίξει...

Είναι σαν αυτό που λέει ο Θανάσης πως με τα extensions και ένα gyro "θεωρητικά" θα παίξει.... Όμως η θεωρία και η πράξη απέχουν πάρα πολύ...

Αν ξέρεις κάτι παραπάνω δεν είναι κακό να το πεις εκτός αν δεν γνωρίζεις τι θα χρειαστεί ακριβώς ο TS για να μην αγοράσει επιπλέον πράγματα ή με ελλείψεις.Δεν χρειάζεται να μιλάς με γρίφους. ΟΚ

Εγώ είχα αλλάξει τα μπροστά knuckles και τα μπροστά shafts με του fxx που μου είχατε προτείνει εσύ και ο speedy gio και έπαιζα έτσι.Μετά από καιρό κατάλαβα ότι το κιτ είχε ΗΔΗ τα v2 άκρα που έλυναν το πρόβλημα που είχαν τα πρώτα απλά δεν το ήξερα.Οπότε και μαμα θα έπαιζα χωρίς θέματα.Τώρα αν θα έβγαινα πρώτος σε πρωτάθλημα rcdrifting δεν μπορώ να το πω.Αλλά αν ψάχνει κάτι τέτοιο το παιδί ας πάει σε κάποιο φορουμ του εξωτερικού να ρωτήσει που θα ακούσει παραπάνω γνώμες.
Καταγράφηκε

Installation failed.
nghgeo
RC Master

« Απάντηση #11 στις: Πέμπτη 12 Οκτ 2017, 14:45:27 »

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι ακριβώς θα χρειαστεί... Αν το γνωριζα θα είχα κάνει λίστα. Έχουμε 4 Sakura D4 στην παρέα και κατά την γνώμη μου κανένα δεν είναι σωστό τελείως για τα δικά μου γούστα οπότε δεν μπορώ να πω πως ξέρω κάποια λύση που να την θεωρώ 100% σωστή.

Ξέρω πως τα v1 τα άκρα έχουν υπερβολική KPI. Ξέρω πως τα v2 έχουν λιγότερη αλλά και πάλι υπερβολική για μένα. Ξέρω και πως τα MST για παράδειγμα έχουν μηδενική που προσωπικά την προτιμώ.
Ξέρω επείσης πως αν έχεις το σασί με τα v1 άκρα δεν φτάνουν τα πάνω ψαλίδια για να βάλεις τα v2 ή τα MST αν δεν βάλεις πιο μεγάλα turmbuckles. Το πόσο πιο μεγάλα πρέπει να είναι δεν το ξέρω να το πω...
Ξέρω πως τα μαμά πάνω ψαλίδια είναι για πέταμα ειδικά αν βάλεις τα v2 άκρα ή τα MST... Δεν έχω όμως καποια λύση για αντικατάσταση... Ίσως τα ψαλίδια για το Sprint από την Yeah Racing ή κάποιο μοντέλο από Eagle Racing που δεν θυμάμαι πιο είναι αλλά όλα αυτά θέλουν άλλο μπροστά πύργο για να πιάσουν... Δεν ξέρω όμως κάποιον πύργο που να ταιριάζει.
Ξέρω πως η αλουμινένια τιμονιέρα είναι ακριβώς ίδια με την πλαστική οπότε δεν κερδίζεις κάτι αν την βάλεις. Ξέρω και πως το sliding rail δεν είναι και τόσο καλά σχεδιασμένο και αν δεν βάλεις άκρα σαν τα MST με περισσότερες τρύπες για το μπαλάκι δεν έχεις και πολλές επιλογές για να ρυθμίσεις την ackerman...
Ξέρω πως ο Θανάσης αν και σε μια παρέα με αρκετά Sakura ακόμα, ένα σκασμό ανταλλακτικά και ανθρώπους που ασχολούνται 7-8 χρόνια δεν κατάφερε να μετατρέψει το Sakura από awd σε rwd και πήρε άλλο σασί... Το σασί που πήρε είναι πάλι Sakura (lol) βεβαια αλλά είναι η μετατροπή της Usucani και έχουμε θέματα και με αυτό... Αν ήξερα πως γίνεται η δουλειά να γίνει σωστό πισωκίνητο θα είχαμε φτιάξει του Θανάση...

Ξέρω τέλος πως εμείς παίζουμε σε μια κλειστή πίστα με μοκέτα 2,3 αλλά μπορεί και 7-8 σασί την ίδια στιγμή και θέλουμε να κάνουμε τρενάκια ο ένας πίσω από τον άλλο οπότε έχουμε απαιτήσεις από τα σασί να κάνουν ακριβώς αυτό που θέλουμε. Αν ο πρώτος φέρει τετακε θα γίνει καραμπόλα οπότε δεν υπάρχουν περιθόρια για λάθη πολλά... Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις εσύ από το δικό σου σασί και μένεις ικανοποιημένος με τον τρόπο που παίζει όπως είναι και δεν ξέρω και που και πως παίζεις. Είμαι σχεδόν βέβαιος όμως ότι δεν εχεις παίξει με πολλά άλλα σασί μαζί και πιστεύω πως δεν έχεις δει και κάποιο σασί να παίζει πραγματικά καλά για να αξιολογήσεις αν το δικό σου παίζει καλά ή όχι. Και δεν εννοώ να δεις video αλλά να οδηγήσεις. Το ότι κουτσοπαίζει ένα σασί σε μια αλάνα μόνο του δεν λέει και πολλά ή το ότι "τις περισσότερες φορές" θα κάνει αυτό που θέλω. Ειδικά για κάποιον που θέλει να παίξει σε μια μικρή πίστα με τοίχους που δεν συγχωρούν και πολλά λάθη.
« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη 12 Οκτ 2017, 14:48:50 από nghgeo » Καταγράφηκε

Νίκος! Smiley
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #12 στις: Πέμπτη 12 Οκτ 2017, 15:56:02 »

Ο Γιάννης μαζί σας δεν παίζει;Γιατί αυτός μπορεί να παίξει και εσύ που έχεις άλλο σασί έχεις παράπονο από το σασί του Γιάννη π.χ.Αυτό δεν καταλαβαίνω.
Καταγράφηκε

Installation failed.
nghgeo
RC Master

« Απάντηση #13 στις: Πέμπτη 12 Οκτ 2017, 18:57:34 »

Ο Γιάννης για αρκετούς μήνες έπαιζε μόνος του τελείως. Ήταν σε δικούς του ρυθμούς και δεν μπορούσε να παίξει με άλλα σασί παρέα. Ειδικά στην αρχή που είχε και την μπαταρία πίσω. Έκανε στην άκρη να περάσουμε και συνέχιζε μόνος του. Και δεν μιλάμε για 1-2 φορές αλλά για μήνες ολόκληρους. Υπήρχε μια μόνιμη γκρίνια από όλους για το πως πήγαινε αλλά η απάντηση ήταν πάντα "εμένα μου αρέσει όπως πάει". Επειδή επέμενε πως το D4 παίζει μια χαρά "μαμά" αντίθετα με το τι πιστεύαμε όλοι οι υπόλοιποι του πέταξα και εγώ κάποια στιγμή ένα "κάνε κανένα διπλό της προκοπής και έλα μετά να μου πεις αν πάει καλά μαμά" και από τότε έχουν βελτιωθεί αρκετά τα πράγματα αλλά και πάλι είναι το πιο δύσκολο σασί να ακολουθήσεις αν θες να κάνεις διπλό και από όσο το έχω οδηγήσει δεν μου αρέσει ο τρόπος που "πηγαίνει"... Είναι λίγο πιο γρήγορο οπότε είναι πιο εύκολο να ακολουθήσει αλλά δεν πάει πάντα ακριβώς εκεί που θες και κάποιες στροφές μπορεί να τις πάρει μόνο με έναν τρόπο οπότε σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορεί να ακολουθήσει ότι και αν κάνεις. Θυμάμαι μια κλασσική περίπτωση που σε ανοικτή καμπή που στένεβε στο τέλος όλοι φρενάραμε για να την πάρουμε αλλά το D4 έμπαινε μόνο με γκάζι και έπεφτε συνέχεια πάνω μας και ο Γιάννης φώναζε "γιατί φρενάρετε ρε...?"... Όταν είσαι σε μια στροφή που κλείνει στο τέλος η λογική λέει πως πρέπει να κόψεις ταχύτητα και όχι να πατήσεις γκάζι για να την πάρεις. Εμένα μου φαίνεται ψεύτικο αυτό και δεν μου αρέσει, τον Γιάννη δεν τον ενοχλεί και τόσο...

Και τώρα σχεδόν 1 χρόνο από τότε που πήρε το σασί, όταν έχει στην πίστα 2-3 σασί θα μπεί και θα κάτσει από πίσω. Γιατί αν μπει μπροστά θα φύγει και δεν θα τον προλαβαίνουμε ή αν καταφέρει και τον προλαβει κανείς δεν θα κάνουν πάνω από 2-3 γύρους χωρίς κάτι να συμβεί...

Όταν 9 στα 10 άτομα που έχουν αγοράσει D4 λένε πως τα μαμά τιμόνια δεν είναι σωστά και όλοι τους κάνουν πατέντες για να τα βελτιώσουν, δεν λες ότι δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί αυτός ο 1 δεν λέει το ίδιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη 12 Οκτ 2017, 19:01:45 από nghgeo » Καταγράφηκε

Νίκος! Smiley
4kinitos
RC Master

« Απάντηση #14 στις: Πέμπτη 12 Οκτ 2017, 21:18:21 »

Δηλαδή αν φτιάξεις τα τιμόνια μετά τι άλλο θέμα έχει,δεν μπορεί να τρέξει με πιο αργό μοτερ για να μην είναι πιο γρήγορο ή έστω με πιο κοντά γρανάζια;
Καταγράφηκε

Installation failed.
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση
Μεταπήδηση σε: