gfxgfx* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή   gfxgfx
gfx gfx
gfx
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη 16 Ιαν 2018, 16:12:12

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Πρόσφατα Θέματα
[Σήμερα στις 16:06:43]

από nassosFF3
[Σήμερα στις 07:12:59]

από nassosFF3
[Χθες στις 13:43:02]

[Χθες στις 11:27:50]

από vagosofron
[Κυριακή 14 Ιαν 2018, 23:42:20]

από nassosFF3
[Σάββατο 13 Ιαν 2018, 09:21:28]

από nassosFF3
[Παρασκευή 12 Ιαν 2018, 21:48:11]

από nassosFF3
[Τετάρτη 10 Ιαν 2018, 13:32:39]

[Τετάρτη 10 Ιαν 2018, 09:25:24]

από CASPER
[Δευτέρα 08 Ιαν 2018, 20:07:46]

[Δευτέρα 08 Ιαν 2018, 17:47:29]

από nassosFF3
[Κυριακή 07 Ιαν 2018, 20:18:14]

από CASPER
[Τετάρτη 03 Ιαν 2018, 19:42:19]

από saved
[Τετάρτη 03 Ιαν 2018, 17:43:55]

από Nicksuba
[Δευτέρα 25 Δεκ 2017, 18:54:17]
μέλη
Σύνολο μελών: 6635
Τελευταίο: Hulk850
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 212920
Σύνολο θεμάτων: 15758
Σε σύνδεση σήμερα: 17
Σε σύνδεση έως τώρα: 228
(Σάββατο 28 Μάι 2011, 02:59:19)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 8
Συνολικά: 10
Τα Νέα Σήμερα

Απαγορεύονται τα Greeklish στις συζητήσεις - Όροι χρήσης και κανόνες λειτουργίας του Modelteam  •  Διαβάστε ΕΔΩ

Συνδεθείτε στο Modelteam για να μπείτε στην παρέα μας, να δημοσιεύετε μηνύματα, να βλέπετε φωτογραφίες και να συμμετέχετε στο chat!!!
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Πρώτο αυτοκίνητο  (Αναγνώστηκε 394 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jtoros
Αξιολόγηση αγοράς: (0)
Μέλος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Τετάρτη 03 Ιαν 2018, 17:07:24 »

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Αποφάσισα να ξεκινήσω την ενασχόλησή μου με τα rc και το παρόν post αποσκοπεί στην εμπειρία σας, καθώς η δική μου εμπειρία μετράει 3 ημέρες (τόσες από τότε που άρχισα να διαβάζω το forum αυτό).
Με αφορμή αυτό https://www.e-jumbo.gr/paichnidi/paichnidia-gia-agori/ochimata-tilekatefthynomena/tilekatefthynomena/thlen-na-off-road-oxhmata/tilekatefthynomeno-off-road-aftokinito-24-ek._333568/ το παιχνίδι που πήραν στο γιο μου, μου ξύπνησε το μικρόβιο.
Διάβασα ό,τι μπόρεσα σε 3 μέρες, έψαξα και λίγο την αγορά και πλέον πιστεώ ότι μπορώ να εκφράσω αυτό που θέλω.
Οπότε πάμε:
Θέλω ένα αξιοπρεπές ηλεκτροκίνητο για να το κυκλοφορώ σε χώμα κυρίως (Αττικό Άλσος και άλσος Βεΐκου στο Γαλάτσι) και να μπορώ να ασχοληθώ μαζί του (κατσαβιδάκιας). Δεν σκοπεύω να κατέβω σε αγώνες προς το παρόν.
Σε ελεύθερη μετάφραση:
Θέλω ένα ηλεκτρικό, brushless, κλίμακα μάλλον 1/10 (λόγω κόστους), για πλακόστρωτο και χώμα (όχι στρωμένο/πατημένο αλλά όχι και νεροφαγώματα, με πέτρες, πρασινάδες και ξυλάκια οπωσδήποτε), το οποίο να παίρνει upgrades (ανταλλακτικά, Kits κτλ) μέχρι 200€.
4WD ή 2WD Αδιάφορο (προς το παρόν).
Υποθέτω θα πρέπει να είναι σαν το παιχνίδι του γιου μου σε γεωμετρία (προς truck δηλαδή). Μιας και δεν έχω εμπειρία ωστόσο, μπορεί να μου κάνει και κάποιο ψηλό truggy (?). Φοβάμαι ότι με την ελεύθερη μετακίνηση πάνω-κάτω του σασί στα truggy, θα βρίσκει στις ανωμαλίες/πέτρες.
Κοιτώντας την αγορά, διαπίστωσα ότι τα 200€ είναι πολύ άπιαστο όριο. Εννοώ 200 μαζί με μπαταρίες/φορτιστές κτλ. Πάραυτα αν έχετε κάτι κατά νου, παρακαλώ διαφωτίστε με.

Σε δεύτερο χρόνο, βρήκα τα πιο προσιτά σε εμένα μοντέλα και είναι τα παρακάτω
http://www.modellsport.gr/products/index.php?main_page=product_info&cPath=5_18_29&products_id=8629
http://www.modellsport.gr/products/index.php?main_page=product_info&cPath=5_18_29&products_id=10850
http://www.modellsport.gr/products/index.php?main_page=product_info&cPath=5_18_29&products_id=5043

Παρατηρήσεις:
1. Κάντε ένα κόπο να δείτε τα video στα παραπάνω links. Είναι αντιπροσωπευτικά για το είδος της χρήσης που θέλω.
2. Μπορείτε να διακρίνετε γιατί το 1ο από το 2ο, ενώ είναι της ίδιας εταιρίας, έχουν 30€ διαφορά; Θέλω να πω ότι αν είναι απλά επειδή το 2ο είναι περινό μοντέλο και μηχανικά είναι εφάμιλλα, κρίμα να δώσω 30€ μόνο για τη μόστρα.
3. Το 3ο είναι truggy. Αλλά και FTX (καλή μάρκα από όσο καταλαβαίνω). Υπάρχει σημαντικός λόγος να το προτιμήσω, με κλειστά μάτια, έναντι της Helion;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας
Δημήτρης
Καταγράφηκε
4kinitos
RC Master

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Τετάρτη 03 Ιαν 2018, 21:14:26 »

Λίγα τα λεφτά που δίνεις για αρχή.Για καινούργιο είσαι οριακά σε brushless και πας για τα φθηνότερα που κυκλοφορούν με ότι αυτό συνεπάγεται .

Η δική μου άποψη είναι καλύτερα να μαζέψεις λίγα παραπάνω και να πας σε κάτι καλύτερο ή να πας σε μεταχειρισμένο με κανα 250-300αρι.
Καταγράφηκε

INSTALLING AUTUMN..... ███████████████░░░░░░░░░░░░░░ 44% DONE.
Installation failed.
404 error: Season not found.
jtoros
Μέλος
*

« Απάντηση #2 στις: Τετάρτη 03 Ιαν 2018, 21:21:20 »

Λίγα τα λεφτά που δίνεις για αρχή.Για καινούργιο είσαι οριακά σε brushless και πας για τα φθηνότερα που κυκλοφορούν με ότι αυτό συνεπάγεται .

Η δική μου άποψη είναι καλύτερα να μαζέψεις λίγα παραπάνω και να πας σε κάτι καλύτερο ή να πας σε μεταχειρισμένο με κανα 250-300αρι.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Με το "ότι αυτό συνεπάγεται" εννοείς έλλειψη ανταλλακτικών και "βελτιώσεων" (αναρτήσεις πχ); Ή υποδεέστερη συμπεριφορά και όχι τόση πληθώρα ρυθμίσεων;
Και όταν λες "λίγα παραπάνω", καταλαβαίνω ότι εννοείς γύρω στο 350άρι και άνω, μιας και αν υπήρχαν καλύτερα στα 300€, δε θα μιλούσες για μεταχειρισμένο.
Δυστυχώς, θεωρώ ότι για πρώτο αυτοκίνητο, τα 250+ είναι πολλά.
Ίσως το αναιρέσω μετά από ψάξιμο, αλλά προς το παρόν τα θεωρώ πολλά.
Καταγράφηκε
4wheelsbob
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #3 στις: Τετάρτη 03 Ιαν 2018, 23:52:37 »

Καλη Χρονια Δημητρη και καλησπερα ....δυστυχως αν δεν πάθεις δεν θα μαθεις θα σου πρότεινα να μην κανεις γρήγορες αγορές για να πεσεις ελαφριά απο χασούρες σε χρήματα κοιτα σε κατηγορίες μονστερ Τρακ ή τραγκι με την προϋπόθεση οτι αν κολησεις με το θεμα θα κοιτάξεις σε μεγαλυτερο οπως 1/8 σιγουρο αυτο οποτε κατσε βαλτα κατω και μέτρησε τα ολα ετσι ωστε να παρεις κατι και να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο .Τα χρήματα που διαθέτεις δεν ειναι λιγα αλλα ουτε και πολλα για να πεις οτι θα εισαι απολυτα ευχαριστημένος με το μοντέλο για να ασχοληθείς οπως λες .οπως ειπα και στην αρχη πρεπει να πάθεις για να μαθεις κανε καλη έρευνα στις αγορές και εδω ειμαστε να τα λεμε .
Καταγράφηκε
nassosFF3
Αξιολόγηση αγοράς: (+15)
RC Master

Aναζητήται το Ultima της φωτό...

« Απάντηση #4 στις: Πέμπτη 04 Ιαν 2018, 06:39:49 »

Καλημέρα και καλή χρονιά
Δες πρώτα όλες τις κατηγορίες που σε αφορούν ή σε ενδιαφέρουν (χώμα) και επέλεξε αυτή που σου κάνει περισσότερο κλικ.Μην πας στα τυφλά απλά να σου φύγουν τα λεφτά από τη τσέπη 9καλά όλοι κάπως έτσι ψωνίσαμε αρχικά....)  Grin Ένα μπάγκυ 2κίνητο ή τετρακίνητο είναι μια πολύ καλή βάση για αρχή.Καλό κυνήγι!  Tongue
Καταγράφηκε

Kyosho:-AXIS EX-Ultima I,Ultima RB type R-Lazer ZX5-Inferno DX-Inferno MP-777 SP2-Mad force .21
X-Ray: T1--T.T.:-Ducati Desmocedici-Panda
Serpent: Vector,Quattro
FTX:Phantom
FTX Outback 2
G Made R1
Tamiya Renault Clio Williams
jtoros
Μέλος
*

« Απάντηση #5 στις: Πέμπτη 04 Ιαν 2018, 16:04:27 »

Καλησπέρα σας και πάλι.

Μετά από σκέψη και πολύ ψάξιμο, κατέληξα (σχεδόν) στο παρακάτω πακετάκι.
Και λέω "σχεδόν" γιατί ο μόνος λόγος να μην το αγοράσω είναι αν κάποιος από εδώ έχει ιδία κακή εμπειρία από το συγκεκριμένο μοντέλο ή την εταιρία.

Έψαξα αρκετά για να βρω ένα αξιόλογο αυτοκινητάκι που να παίρνει αναβαθμίσεις, και νομίζω ότι το FTX Carnage 1/10 4WD Brushless Truggy RTR Waterproof (https://www.modelsport.co.uk/index.php?product_id=40397) αποτελεί τη χρησή τομή των αναγκών μου.
Έχει αρκετά after market parts ώστε να του βάλω χέρι όταν θελήσω, αντιλαμβάνομαι ότι η FTX είναι μια αξιόπιστη εταιρία και τέλος το συγκεκριμένο πακετάκι περιλαμβάνει και μπαταρία/φορτιστή/τκ.
Μπορεί αυτά τα 3 να είναι "της σειράς", αλλά για αρχή μπορώ να ζήσω με αυτό.

Θεωρώ παράλληλα ότι επιβάλλεται να αγοράσω και ένα τέτοιο https://www.modelsport.co.uk/index.php?product_id=385693.
Από ό,τι κατάλαβα, με αυτό το παπαράκι παραμετροποιείς την απόδοση του αυτοκινήτου (κάτι σαν χαρτογράφηση). Θα το πάρω για 3 λόγους. Ο πρώτος είναι γιατί το αυτοκίνητο είναι διαολάκι από όσο έχω δει σε videos και για αρχή θα του περιορίσω την ταχύτητα, μιας και είμαι αρχάριος από τέτοιου είδους rc μοντέλα.
Δεύτερον, θα "ξεκλειδώνω" σταδιακά δύναμη από το μοτέρ, κι έτσι θεωρώ ότι δε θα το βαρεθώ τόσο άμεσα σχετικά με το να έχω όλη τη δύναμη στο χέρι μου από την αρχή.
Τρίτον και τελευταίο, μου αρέσει να την ψάχνω τη δουλειά με ρυθμίσεις κτλ Smiley

Για να μη σας κουράζω, θα ήθελα να μου πει κάποιος αν έχει (κυρίως αρνητική) άποψη για το αυτοκινητάκι ή/και την εταιρία.
Κι επίσης, κάτι ίσως άχρηστο για την ώρα, αλλά ποια μέρη του αυτοκινήτου είναι πιο πιθανό να σπάσουν από έναν μη έμπειρο χειριστή; Αξίζει τον κόπο να παραγγείλω ανταλλακτικά από τώρα;

Ευχαριστώ και πάλι γα το χρόνο σας.
Καταγράφηκε
4wheelsbob
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #6 στις: Πέμπτη 04 Ιαν 2018, 19:35:57 »

Καλο ειναι φιλε μου .......για τα λεφτα του .......υπολογισε με τις αναβαθμισεις που θες μην σου φτασει ψηλα σε χρημα και το μετανιωσεις στο τελος.......
Καταγράφηκε
nassosFF3
RC Master

« Απάντηση #7 στις: Παρασκευή 05 Ιαν 2018, 09:28:44 »

Κάνα 2 που τεστάρησα πρόσφατα ήταν μια χαρά ! Έριξα πολύ ξύλο -ειδικά στο δεύτερο,και ούτε καν μάσησε!
Καταγράφηκε

Kyosho:-AXIS EX-Ultima I,Ultima RB type R-Lazer ZX5-Inferno DX-Inferno MP-777 SP2-Mad force .21
FTX Outback 2
G Made R1
nghgeo
RC Master

« Απάντηση #8 στις: Σάββατο 06 Ιαν 2018, 11:12:39 »

Η επιλογή σου για truggy νομίζω είναι σωστή. Buggy στα μερη που θες να παιζεις θα εχει θέμα. Και νομίζω είναι καλύτερη επιλογή και απο monster αν δεν σε ενδιαφέρουν τα τρελα αλματα. Τα monster δεν "στρίβουν" καλά και κατα την γνώμη μου είναι μόνο για ευθείες ανοίγματα και αλματα.

Η Ftx τώρα δεν είναι και καμιά εταιρία της προκοπής για να πουμε την αλήθεια. Έχει ένα σασί το οποίο το βγάζει σχεδον χωρίς καθόλου αλλαγές ακτός από τα ψαλίδια τις ρόδες και το καπάκι σε buggy σε truggy και σε touring... Είναι αρκετά ανθεκτικά και εχουν και αρκετές ρυθμίσεις αλλά σε κάθε περίπτωση είναι φθηνά RTR..

Δεν λέω πως δεν αξίζει να το πάρεις γιατί σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις κάτι καλύτερο και στα μέρη που θες να παίζεις δεν ξέρω αν θα δεις διαφορά τρομερή αν πάρεις κάτι καλύτερο και αρκετά πιο ακριβό. Αυτό που δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να κάνεις κατά την γνώμη μου είναι να το αναβαθμίσεις. Οι περισσότερες αναβαθμίσεις που έχει είναι κυρίως αισθητικές, το κόστος τους είναι μεγάλο και δεν θα δεις βελτίωση στις επιδόσεις, αντίθετα ίσως έχεις και προβλήματα. Αν βάλεις αλουμινένια optionals για παράδειγμα θα είσαι πάντα με το άχγος μην τα στραβώσεις ή μη σπάσει κάτι άλλο επειδή αυτά είναι πολύ σκληρά και δεν έχουν flex. Και αν κάνεις όλο το αμαξάκι full optionals ίσως να είναι και πιο βαρύ και να πηγαίνει πιο αργά. Δεν θα δεις κάποια σημαντική διαφορά. Ουτε καν την κάρτα προγραμματισμού δεν αξίζει να πάρεις. Το μοτερ που φοράει με την μπαταρία που έχει το kit δεν είναι και τόσο γρήγορο για να χρειαστεί να το κόψεις από τις ρυθμίσεις και δεν έχει και κάτι άλλο σημαντικό  που να ρυθμίζει. Αν πάρεις καμιά μπαταρία 3S ίσως χρειαστεί να το κόψεις λίγο αλλά και πάλι δεν νομίζω να το θέλεις και πολύ αν την βάλεις πάνω... Tongue

Θα σου πρότεινα να το πάρεις αλλά να μην ρίξεις λεφτά πάνω του για αρχή. Πάρε καμιά μπαταρία ακόμα, πάρε μια τετράδα καλύτερα λάστιχα αλλά άσε τις αναβαθμίσεις για πιο μετά.
Καταγράφηκε

Νίκος! Smiley
astanapane
RC Master

Eνα καλο GT

« Απάντηση #9 στις: Δευτέρα 08 Ιαν 2018, 13:10:21 »

Διαβάζω προσεκτικά τα οσα μπορείς να δωσεις και να παρεις απο ενα αμαξακι.

Εγω όπως και οι υπολοιποι θα σου προτεινα να δείς για πρωτο αμαξακι, επειδη οι οικονομικες δυσκολιες είναι πολλές, να καταλήξεις σε ενα και καλό.

Δηλαδή: Να πάρεις κάτι που θα σου κρατήσει και κατι που θα το ευχαριστηθείς.

Ο καθε ένας απο εμας έχει πια την ανάλογη εμπειρία να σου πεί οπως και αμαξάκια αν θες να δεις απο κοντά για να καταλάβεις.

Εγώ μετά απο λάθη σε μικρά 1/10 που έκανα στην κατηγορία που αναζητάς, κατέληξα σε 1/8 Monster. Το ιδια περίπου είναι και τα truggy. Και τα δυο για πολύ σκότωμα και παιχνίδι. Οτιδήποτε πάρεις σε πιο μικρό ή κακής ποιότητας εταιρία θα το μετανιώσεις.

Οι περισσότεροι απο εδω μέσα έχουμε καταλήξει σε αυτο που αρέσει στον καθε ένα προσωπικά. Αλλα στο θέμα παιχνιδι σε συνδιασμό με αντοχή, ολοι θα σου πούμε το ίδιο.

Η δική μου συλλογή είναι σε αυτο το θέμα. Ριξε μια ματιά και οτι ερώτηση έχεις πες μου Πέρνα γρήγορα τις σελίδες και δες φωτογραφίες...... --> http://www.modelteam.gr/index.php?topic=30945.0

Καταγράφηκε

3x WR8 Flux coolman

6x Savage , Flux , 5.9 , XL piece by piece

Futaba 4PX

CPU:i7 4720HQ, 16GB, 4Gb GTX960M, 512 SSD, UHD
Yoga Book CPU:Quad-Core Intel® Atom™ x5-Z8550,4GB, 128GB SSD,
jtoros
Μέλος
*

« Απάντηση #10 στις: Δευτέρα 08 Ιαν 2018, 13:32:35 »

Σας ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις σας.

astanapane, το savage flux ήταν το πρώτο rc που είδα, στην έρευνα αγοράς. Χωρίς να ξέρω για την εταιρία ή να μπορώ να εκτιμήσω τα τεχνικά χαρακτηριτικά του, απλά μου έβγαλε μια αύρα ότι είναι καλό.
Πλέον με την ελάχιστη εμπειρία που έχω, αντιλαβμάνομαι ότι είναι ένα υπέροχο μηχάνημα, αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική για εμένα, τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Αυτο που περιμένω από χρήστες με εμπειρία, όπως εσείς, δεν είναι να μου πείτε ποιο να πάρω, να διαλέξετε για εμένα.
Αυτό που θέλω είναι να με προστατέψετε από "μούφες" μοντέλα, τα οποία υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σπάσουν στην πρώτη βόλτα (στην πιλοτή μου πιθανότατα).
Αν το Carnage δεν υπάγεται σε αυτή την κατηγορία, θα το προτιμήσω.

Υγεία και χρόνο να έχουμε, και θα πάμε και σε πιο μεγάλα μοντέλα. Απλά τα πραγματικά καλά μοντέλα είναι too much για εμένα για αυτή τη χρονική περίοδο.

Σας ευχαριστώ και πάλι.
Δημήτρης
Καταγράφηκε
nassosFF3
RC Master

« Απάντηση #11 στις: Δευτέρα 08 Ιαν 2018, 14:10:57 »

Πάντα τα μοντέλα ήταν χόμπυ για λίγους....απλά στη σημερινή εποχή υπάρχουν και τα φτηνότερα εναλλακτικά-λέγε με Κίνα-και κάαααπως ζυγίζει το άθλημα.Κάποτε ήταν 5-10 εταιρείες καλές και στην Ελλάδα 3-4 αντιπρόσωποι που απλά έσφαζαν (ειδικά οι 2 πιο μεγάλοι) ...Με λίγα λόγια για να στήσεις ένα μοντέλο ήθελες 2-3 μισθούς να πάρεις τα βασικά και ΟΧΙ έτοιμο φυσικά,αλλά να το φτιάξεις,και ή κάποιος να στο μοντάρει ή και να σου δείξει,ή να στο ρυθμίσει κλπ κλπ κλπ Σετάπ; oprion parts ; ναι,τι άλλα νέα; Δεν υπήρχαν τέτοια....Αν το έβλεπες να τσούλαγε ήσουν αρχηγός...
 Τώρα πάλι χωρίς λεφτά είμαστε αλλά όλο και κάπως το ξεγελάμε το πράμα με τα πιο προσιτά μοντέλα. Πάλι καλά....
Καταγράφηκε

FTX Outback 2
G Made R1
4wheelsbob
Ενεργό μέλος
**

« Απάντηση #12 στις: Δευτέρα 08 Ιαν 2018, 15:14:58 »

Ολοι ξερουν τα ftx τσιμπάς ενα να μπεις στο κλίμα των rc και μετα αν θες κατι ανώτερο μελλοντικά ........το ψάχνεις .Υποψιν ανοιχτό χωρο το παιχνιδι και με 1000 ευρώ rc να παρεις ενα πεζοδρόμιο ή κολόνα ή πετρα ιδια ζημια θα παθει οτι και να εχεις καλες βολτες .
Καταγράφηκε
jtoros
Μέλος
*

« Απάντηση #13 στις: Τετάρτη 10 Ιαν 2018, 12:20:30 »

Το παρήγγειλα!    Ζήτω !!! Ζήτω !!! Ζήτω !!!

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Θα τα ξαναπούμε σίγουρα στην πρώτη ζημιά/αναβάθμιση!

Δημήτρης
« Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη 10 Ιαν 2018, 15:33:53 από jtoros » Καταγράφηκε
nassosFF3
RC Master

« Απάντηση #14 στις: Τετάρτη 10 Ιαν 2018, 14:38:48 »

Ωραίος!!  ΟΚ Τελικά ποιο;
Καταγράφηκε

FTX Outback 2
G Made R1
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση
Μεταπήδηση σε: