ποια χρωματα ειναι για βαψιμο λεξαν?

(1/5) > >>

DAMIANOS:
λοιπον εχω παρατηρησει οτι πωλουνται δυο ειδων βαφες για λεξαν!
 polycarbonate και ακρυλικα .... ποιες οι διαφορες τους και τι προτεινετε για ενα καλο βαψιμο λεξαν ... (πειτε και τον λογο)  και εσεις ποια  χρησημοποιειτε?  *help

desmonchild:
τα χρωματα που ειναι σε spray λενε οτι ειναι για polycarbon....ενω οσα ειναι για αερογραφο ειναι ακριλικα...
τα καλιτερα που εχω βρει ειναι τα Parma Faskolor.....και παιζουν κα εδω σε καλες τιμες..
εχω δοκιμασει και spray....βασικο ειναι οτι εαν παρεις χρωματα για αερογραφο (καλα χρωματα) ειναι ετοιμα και δεν χρειαζονται διαλυμα....(νερο).
οτι αλλο θες ρωτα.....ενα 8α σου πω παντως ο αερογραφος ειναι αρρωστια...

mekios:
Υπάρχουν και ακρυλικά και χρώματα λάκας (polycarbonate) και σε σπρέι και για αερογράφο.
Τα ακρυλικά είναι water-based δηλαδή έχουν σαν διαλυτικό νερό ενω τα λάκας είναι βασισμένα σε οργανικούς διαλύτες.
Καλό θα ήταν να προτιμάμε ακρυλικά γιατί τα άλλα ειναι καρκίνος σκέτος αν δεν φοράμε μάσκα και οποσδήποτε να βρισκόμαστε σε εξωτερικό χώρο.

DAMIANOS:
βασικα για εμενα θα ειναι το πρωτο lexan οποτε λεω να το κανω μονοχρωμο για να ειναι απλο , επεισης για μονοχρωμο και τοσο μικρη επιφανεια δεν συμφαιρει να το κανεις με αερογραφο ....οποτε με σπρει!

desmonchild:
βαζουνε χρωματα λακας σε αερογραφο??.....δεν ειναι λιγο δυσκολα στο διαλυμα??

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα